YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tahliye edilmeliler
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç,''Delillerin toplanmış olması, kaçma ihtimalinin olmaması gibi sebeplerle uzun tutukluluk süreleri sona erdirilmeli, tahliye kararları verilmelidir'' ifadelerini kullandı.
Tahliye edilmeliler
13 Mart 2012 / 11:49 Güncelleme: 13 Mart 2012 / 11:51

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nin tahliyesine karar verdiği gazetecilere geçmiş olsun dileklerini ileterek, ''Delillerin toplanmış olması, kaçma ihtimalinin olmaması gibi sebeplerle uzun tutukluluk süreleri sona erdirilmeli, tahliye kararları verilmelidir'' ifadelerini kullandı.

Arınç, Resmi Twitter Hesabı üzerinden değerlendirmelerde bulundu. Dün akşam saatlerinde tahliye edilen Nedim Şener, Ahmet Şık ve diğer gazetecilere geçmiş olsun dileklerini ileten Arınç, şunları kaydetti:

''Bir çoğunuzun da yakından bildiği gibi bu arkadaşlar bir yıldan daha fazla bir süredir tutuklu olarak hapiste bulunuyordu. Ben geçtiğimiz bir yıl boyunca yalnızca bu dava için değil, diğer tüm davalarda için de uzun tutukluluk sürelerini eleştirmiştim. Bir çoğunuz hatırlar, ısrarla uzun tutukluluk sürelerinin cezaya dönüşmemesi gerektiğini belirtmiştim. Hatta benim bu açıklamalarım bağımsız yargıyı etkilemeye yönelik olarak değerlendirilmiş ve eleştirilmişti. Ancak dün verilen karar son derece önemlidir. Özellikle mahkemenin verdiği tahliye kararına çok dikkat etmemiz lazım.

Toplanan deliller ve diğer sebeplerle bir sanığın tahliyesine karar veriliyorsa bunun çok önemli bir karar olduğunu söylemek isterim. Bu bütün sanıklar için dikkat edilmesi gereken bir husustur. Delillerin toplanmış olması, kaçma ihtimalinin olmaması gibi sebeplerle uzun tutukluluk süreleri sona erdirilmeli, tahliye kararları verilmelidir. Ben geç de olsa verilen bu tahliye kararını memnuniyet verici olarak buluyorum. Bir kez daha bu arkadaşlara geçmiş olsun diyorum.'' AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler