YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tahir Elçi'nin öldüğü çatışmada yeni gelişme
Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’'nin yaşamını yitirdiği olayın ardından başlatılan kriminal incelemelerde yeni bilgiler ortaya çıktı.
Tahir Elçi'nin öldüğü çatışmada yeni gelişme
09 Aralık 2015 / 03:07 Güncelleme: 09 Aralık 2015 / 08:19

Cinayetin hemen ardından sokakta yapılan olay yeri incelemeleri sırasında tespit edilip el konulan deliller arasında mermi kovanları bulundu.

Elçi’'nin yaşamını yitirdiği noktanın daha ötesinde yapılması gereken delil toplama işlemleri ise Sur’da konuşlu bulunan PKK’lıların açtığı ateş nedeniyle tam olarak yapılamamıştı.

Olay yeri uzmanlarının 83 ayrı delil bulmasına karşın açılan ateş nedeniyle sokağın daha üst bölümündeki 43 delil toplanabilmişti. Bu deliller arasındaki mermi kovanlarının kriminal laboratuardaki incelemelerinde önemli bir tespite ulaşıldı.

MERMİ SOKAK BAŞINDAN

Sur ilçesinin girişinde polisleri şehit ettikten sonra sokak içine doğru kaçan YDG-H üyesi Mahsun Gürkan'’ın silahından 4 kez ateş ettiği belirlendi.

Mermi kovanlarının incelenmesinde, Gürkan'’ın elindeki “Glock” tabancaya ait 4 kovan bulundu. Elçi’'nin de bulunduğu sokağın alt kısmına doğru koşarak saklanacak yer arayan Gürkan’'ın aynı anda en az 4 kez tetiği çektiği ve hedef gözetmeksizin atış yaptığı anlaşıldı.

Elçi’'nin yanındaki polislerden kaçan Gürkan, tabancasının şarjöründeki ters mermi nedeniyle silahın tutukluk yapması sonrasında Glock tabancayı atarak olay yerinden kaçtı.

Bu arada, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’'ın açıklamasına konu olan mermi çekirdeğinin bulunduğu yer gözönünde bulundurulduğunda Elçi’'nin ölümüne neden olan mermi çekirdeği olması ihtimalinin düşük olduğu ifade edildi. Bu çekirdeğin, silahların ateşlenmesi sırasında olay yeri sokağın üst tarafından elde edildiği belirtildi.

Emniyet yetkilileri, tek başına çekirdeğin bulunmasının delil olarak önemli sonuç veremeyeceğini belirtirken, çekirdek üzerinde kalan yiv-set izlerinden eldeki silahlarla mukayesesinin yapılması gerektiğini belirtti.

TÜP BOMBASI VAR

Emniyet yetkilileri, Dört Ayaklı Minare çevresinde pusu kuran PKKlı grupların tüp bombası döşediklerine dikkati çekti.

Olay yerinde ilk gün yapılmak istenilen inceleme için alınan güvenlik önlemleri sırasında PKK'’lıların, tüp bombası patlatması nedeniyle polise ait zırhlı Kobra aracın havaya uçtuğunu belirten yetkililer, PKK gruplarının bölgeden çıkarıldıktan sonra yeniden olay yeri incelemesi yapılabileceğini vurguladı.

 

MİLLİYET

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler