YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Taburda 3 ceset bulundu
Yağızoymak Jandarma Taburu'nda 3 ceset bulundu.
Taburda 3 ceset bulundu
20 Ocak 2012 / 15:32 Güncelleme: 20 Ocak 2012 / 16:15
Şırnak'ın Güçlükonak ilçesi Özbaşağaoğlu köyü yakınlarındaki Yağızoymak Jandarma Taburu'nda yapılan kazılarda, elbiseleriyle gömülmüş vaziyette 3 kişinin kemikleri bulundu.

Şırnak Baro Başkanı Avukat Nuşirevan Elçi, kazıda hazır bulunan kayıp yakınlarının, üç kişiyi giysilerinden teşhis ettiğini söyledi. Kemikleri bulunanların Sait Şen, Beşir Başkök ve Abdullah Güler olduğu belirtildi.

Özbaşağaoğlu köyünden 1994 yılında 'PKK'ya yardım ettikleri' iddiasıyla askerler tarafından gözaltına alındıktan sonra kendilerinden bir daha haber alınamayan 5 kişiyle ilgili Diyarbakır Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında dün önemli bir adım atıldı. Küpeli Dağı ve Gabar Dağı arasındaki Özbaşağaoğlu köyü ile Yağızoymak Jandarma Tabur Komutanlığı arasındaki boş arazide yapılan kazı çalışmalarında giysileri ile birlikte gömülmüş halde 3 kişiye ait kemikler bulundu.

Şırnak Barosu Başkanı Avukat Nuşirevan Elçi, Cizre Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan iki savcı, avukatlar ve kayıp yakınlarının hazır bulunduğu kazı çalışmalarında 3 kişiye ait çürümüş ceset bulunduğunu söyledi. Aileler, ölenleri üzerlerindeki giysilerden tanıdı. Kemikleri bulunanların Sait Şen, Beşir Başkök ve Abdullah Güler olduğu belirtildi.

Kayıp diğer iki kişinin ise dağlık araziye gömüldüğü, söz konusu bölgede kazı yapılabilmesi için askeri makamlardan izin istenmesi ve güvenlik tedbirlerin alınması gerektiği kaydedildi. Gerekli hazırlıkların yapılmasının ardından kayıp 2 köylünün gömüldüğü belirtilen bölgede de kazı yapılacağı ifade edildi.

KAZI SONA ERDİ

Şırnak Baro Başkanı Nuşirevan Elçi, Şırnak'ın Güçlükonak ilçesine bağlı Yağızoymak köyünde başlatılan ve 3 kişiye ait kemik parçalarının bulunduğu kazının sona erdiğini bildirdi.

Elçi, yaptığı açıklamada, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla Cizre Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Güçlükonak'ın Yağızoymak köyü yakınlarında yapılan kazıların sona erdiğini ifade ederek, çalışmalara Cizre Cumhuriyet Savcısının yanı sıra avukatlar ve kayıp kişilerin yakınlarının da katıldığını söyledi.

Baro Başkanı Elçi, ''3 kişiye ait kemiklerin bulunduğu kazı sona erdi. Aynı tarihte kaybolan bir kişi ile ilgili kazı ise önümüzdeki günlerde yapılabilir'' diye konuştu.

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler