YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Suudilerden Suriye'deki dengeleri değiştirecek hamle
Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil Cübeyr, Suriye'de ılımlı muhalefete verecekleri silah desteğinin kapsamının büyüyeceğini söyledi. Muhalif gruplara karadan havaya füze verilecek.
Suudilerden Suriye'deki dengeleri değiştirecek hamle
20 Şubat 2016 / 13:39 Güncelleme: 20 Şubat 2016 / 14:23

Alman dergisi Spiegel'e konuşan Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil Cübeyr, "Karadan havaya füze temininin Suriye'deki güç dengesini değiştireceğini düşünüyoruz. Bu füzeler ılımlı muhalefete, rejimin kimyasal saldırılarda ve hava saldırılarında kullandığı helikopter ve uçaklarını devre dışı bırakma fırsatı verir. Karadan havaya füzeleri, Suriye'deki güç dengesini değiştirir, tıpkı daha önce Afganistan'da değiştirdiği gibi. Her halükârda bu konuda, silahın yanlış ellere geçmemesi için çok dikkatli olmak gerekir" ifadelerini kullandı.

"RUSLAR ESED'İ KURTARAMAYACAK"

Rusya'nın Suriye hükümetine verdiği desteğin uzun vadede Beşşar Esed'i kurtaramayacağını savunan Suudi Bakan, siyasi sürecin mümkün olması için Esed'in görevden ayrılması gerektiğini söyleyerek, "Diğer seçenekte, savaş devam eder ve Esed kaybeder" dedi.

"İSTİKRARLI BİR SURİYE İSTİYORUZ"

Rusya ile ilişkileri genel olarak olumlu değerlendiren Cübeyr, "Suriye konusundaki anlaşmazlıklara bakmazsak Rusya'yla ilişkilerimiz çok iyi, ilişkileri daha da genişletmek istiyoruz. Rusya'nın yaklaşık 20 milyon vatandaşı Müslüman.

Rusya gibi biz de aşırılığı ve terörü yenmek istiyoruz. Birlikte enerji piyasaların istikrarlı olmasına ilgi duyuyoruz. Suriye'yle ilgili anlaşmazlık, stratejik değil daha çok taktik doğaya sahip. Hep birlikte, tüm Suriyelilerin eşit haklara sahip olacağı tek ve istikrarlı Suriye'yi istiyoruz" diye konuştu.

Adil Cübeyr
 // Mutlu
Bu adamı ve ülkesini seviyorum....
20 Şubat 2016 Cumartesi 14:56
Bu defa izin vermeyiz
 // Levent KAMAL
Suudiler bu defa doğru iş yaparak aba altından sopa göstermenin sınırını biraz daha ilerletmiş durumdalar. Albette bu meselenin iç yüzünde islam ümmetini koruma güdüsü var. Helal olsun ki müslüman olarak üstlerine düşeni bu defa hakkıyla yapıyorlar. Suudilerin Türkiye gibi her tarafından çekilen bir semerleri yok. En ucuz petrol çıkarma maliyetine sahip ülke. yani petrol fiyatının düşmesi en az onları etkiliyor. Elhamdülillah Rabbim yolumuzu aydınlatıyor....
20 Şubat 2016 Cumartesi 14:55
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler