YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Suudi Prens Türk askerini böyle selamladı
Başbakan Yıldırım, Suudi Arabistan veliaht prensini resmi törenle karşıladı. Prens, tören kıtasını "Esselamu aleyküm ve rahmetullahi ve berekatühü" ve "Merhaban eyyuhel askeri" diyerek selamladı.
Suudi Prens Türk askerini böyle selamladı
29 Eylül 2016 / 21:25 Güncelleme: 29 Eylül 2016 / 21:28

Başbakan Binali Yıldırım, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Nayif bin Abdülaziz Al Suud'u resmi törenle karşıladı.

MİLLİ MARŞLAR ÇALINDI

Yıldırım, Veliaht Prensi, Muhammed bin Nayif'i Çankaya Köşkü'nde karşıladı. Yıldırım ve Muhammed bin Nayif'in, tören alanındaki yerlerini almasının ardından iki ülkenin milli marşları çalındı.

"MERHABAN EYYUHEL ASKERİ"

Muhammed bin Nayif, tören kıtasını "Esselamu aleyküm ve rahmetullahi ve berekatühü" ve "Merhaban eyyuhel askeri" diyerek selamladı.

GAZETECİLERE POZ

İki ülke heyetlerinin takdimi sonrasında, Yıldırım ve Muhammed bin Nayif, Türkiye ve Suudi Arabistan bayrakları önünde el sıkışarak gazetecilere poz verdi.

Karşılama töreninde Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı ve Maliye Bakanı Naci Ağbal da hazır bulundu.

BAŞBAŞA GÖRÜŞTÜLER

Başbakan Yıldırım, havaalanında da karşıladığı Muhammed bin Nayif'le Çankaya Köşkü'nde baş başa görüştü.

Başbakan Yıldırım ve Veliaht Prensi Muhammed bin Nayif baş başa görüşmelerinin ardından heyetler arası görüşmelere de başkanlık etti.

Beklenen ziyâret
 // Rasim DUMAN
ABD'de, "11 Eyül'den Suudi Arabistan'ın 'resmen' sorumlu tutulacağına" dâir kararın çıkmasından sonra, ABD-SUUDİ ARABİSTAN ilişkilerinin kopma noktasında olduğunu söyleyebiliriz. Esâsen ABD, bilhassa son iki senedir TÜRKİYE ile gayet "sâmimî" ilşkilere giren bu ülkeye, bir nevi "sopa" gösteriyor. Soru şu : Suudi Arabistan bu tehdide nasıl bir cevap verecek? Veliahdın Türkiye'ye gelmesi, "cesur" olacaklarının emâresi. İnşallah diyelim....
29 Eylül 2016 Perşembe 21:48
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler