YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Suudi Arabistan'tan Türkiye hamlesi
Suudi Arabistan-Türkiye ilişkilerinde yeni dönem sürpriz gelişmelerle başlıyor. Kral Selman’ın ajandasında 2013’de Riyad-Ankara arasında yapılan ancak bir süre sonra iptal edilen projeler var.
Suudi Arabistan'tan Türkiye hamlesi
11 Mart 2015 / 10:00 Güncelleme: 11 Mart 2015 / 10:02

Körfez medyası bugünlerde Türkiye ile ilgilihaberlerle çalkalanıyor. Özellikle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kral Selman’ın davetiyle gerçekleştirdiği 28 Şubat’taki Riyad ziyaretinin ardından Suudi Arabistan-Türkiye ilişkilerinde yepyeni bir döneme girildiği vurgulanıyor.

Bu gelişmelerden en önemlisi Türkiye ile Suudi Arabistan arasında 2013’te imzalanan askeri anlaşmalar var.

Yeni Kral Selman bin Abdülaziz, veliaht prens olduğu 2013 Mayıs’ın da Ankara’ya resmi bir ziyaret gerçekleştirmiş ve iki ülke arasında askeri-ekonomik anlaşmalar imzalanmıştı. Sonrasında Mısır darbesiyle patlak veren görüş ayrılığı sürecinde o anlaşmalar rafa kaldırılmıştı.

Türkiye anlaşmaları yeniden harekete geçecek

Kral Selman, veliahtlık döneminde Türkiye ile yaptığı ancak sonrasında iptal edilen o anlaşmaları yeniden hayata geçirmeyi planlıyor. Kraliyet kaynaklarından sızan bilgilere göre Kral Selman, Türkiye ile ilişkiler konusunda Savunma Bakanlığına getirdiği 35 yaşındaki oğlu Muhammed bin Selman’ı görevlendirdi.

Körfez medyasına göre Nisan ayı Türkiye-Suudi Arabistan ilişkileri açısından önemli bir tarih. Zira Suudi Arabistan Savunma Bakanı Muhammed bin Selman’ın yani Kral Selman’ın oğlunun Nisan ayında Türkiye’yi ziyaret etmesi bekleniyor. Eğer o ziyaret gerçekleşirse 2013’teki askeri ve ekonomik anlaşmalar yeniden devreye girecek.

Kral Selamn yönünü Türkiye'ye çevirdi

Suudi Arabistan’da Kral Abdullah’ın ölümüyle tahta geçen Kral Selman, Türkiye ile ilişkilere önem veriyor. Mısır politikasında eski Kral’a oranla Türkiye’ye daha yakın duruyor.

Bununla birlikte Yemen ve Irak’taki İran yapılanması ve DAİŞ terör örgütünün faaliyetleri de Kral Selman’ı Türkiye’ye yakınlaştıran diğer faktörler.

Musul’da yapılması planlanan DAİŞ operasyonunda da Suudi Arabistan’ın Türkiye’ye ihtiyaç duyduğu belirtiliyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Riyad dönüşü “Suudi Arabistan’ın atacağı hamleler ile Mısır’da devran dönebilir” açıklaması da Arap dünyasında geniş yankı buldu.

Sisi destekçisi isim görevden alındı

Kraliyet içerisindeki Mısır darbesini destekleyen grupları tasfiye etme yoluna giden Kral Selman, ilk adımı Sisi’nin en önemli destekçilerinden olan Kraliyet Divan Başkanı Halit el Tuveycri’yi görevden alarak attı.

Bununla birlikte Mısır darbesine karşı olduğu için 2013’te görevden alınan Kabe İmamı Suud eş Şureym’i de görevine iade edildi.

Düne kadar Türkiye karşıtı görüşleriyle ön plana çıkan Velit Bin Talal’ın sahibi olduğu El Arab Televizyonunun Genel Yayın Yönetmeni ve aynı zamanda Birleşik Arap Emirlikleri merkezli El Arabiya’nın yazarı Jamal Khashoggi, son bir aydır Türkiye’ye övgüler yağdırıyor.

Körfez bölgesinin en önemli analistlerinden biri olan Jamal Khashoggi, Suudi Arabistan dış politikasının değişeceğini vurguladı ve Türkiye ile ilişkilerde yeni bir sayfa açıldığını belirtti.

Jamal Khashoggi, Ankara-Riyad arasında birden fazla ortak paydalar olduğunu ve ilişkilerin her iki ülkenin kazancı olacağına dikkat çekerek, Suudi Arabistan olarak Türkiye ve Katar’la ortak hareket etmeye ihtiyaç duyduklarını söyledi.

Suudi Arabistan-Türkiye ilişkileriyle ilgili son bir not da Musul’da yapılması planlanan DAİŞ operasyonuyla ilgili.

 

HABER7

10:19
 // Rasim DUMAN
Suudi Arabistan'in Turkiye ile yakinlasma nisbeti, ABD ve İngiltere'ye karsi durabilme nisbetine baglidir. Bu "karsi durus" icin Turkiye'nin gizli ve acik destegine ihtiyaci vardir. Turkiye bunun farkindadir ve bu destegi verecektir suphesiz. Turkiye tercihi, Kral'in basina is acabilir. Turkiye ve Suudi Arabistan son derece dikkatli olmalidir. ABD ve İngiltere, İran faktorunu kullanabilir....
11 Mart 2015 10:19
...
 // Ömer
Francis J. Ricciardone gibi diğeri ( John R. Bass)de doğuyu dolaşmaya başladı dikkat edin! ...
11 Mart 2015 Çarşamba 10:01
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler