YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Suudi Arabistan'ın yeni kralı politikasını değiştirecek mi?
Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan, Suudi Arabistan'ın yeni kralının dış politikası ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.
Suudi Arabistan'ın yeni kralı politikasını değiştirecek mi?
31 Ocak 2015 / 12:10 Güncelleme: 31 Ocak 2015 / 12:15

Kanal A'da yayınlanan ve Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan'ın moderatörlüğünde gerçekleşen 'Sivil Düşünce' programında Alper Tan, Suudi Arabistan Kralı Selman'ın Mısır'da Sisi'yi desteklediği takdirde sarayı hareketli günlerin beklediğini söyledi.

Programda ayrıca, körfez parasından rahatsızlık duyanların, IMF veya Dünya Bankası'ndan gelen paralardan rahatsızlık duymadığına da dikkat çekildi.

Konuyla ilgili olarak Alper Tan şunları söyledi:

Türkiye'den para kaçtığı zaman rahatsızlık duymaları gerekirken para geldiğinde mi rahatsızlık duyuyorlar. Mesela bu eleştiren arkadaşlarımızın evine her ay haram olmayan bir para girse, daha fazla para kazansalar acaba bundan rahatsız olup başka yere gitmelerini mi isterler?

Bu kesimler kimler? IMF'den yüksek faizle boğazımızı sıkarak para gelmesinden rahatsız olmayan üstelik IMF'yi kovmaya çalıştığımız zaman da 'Aman kovmayın, bunlar bizi biraz daha sömürmeye devam etsin' diye lobi yapanlar kesimler değil mi? Hatırlatalım neden karşı çıktılarını. Oradan para gelince IMF ve Dünya Bankası'ndan gelen para gibi komisyon alamıyorlar.

"Sarayı hareketli günler bekleyebilir"

Kral Abdullah'ın defnedildiği gün bir fotoğrafı vardı. Kral Selman'ın 'Bu krallık da nereden çıktı?' der gibi bakıyordu. Düşünceli bir hali vardı. Suudi Arabistan'da dış politikası ile ilgili bir değişiklik olur mu?

Suudi Arabistan'ın itibarının ne zamandan itibaren düşmeye başladığını hatırlatalım. Gezi olayları ve eş zamanlı olarak Mısır'da Sisi darbesinin yapılması ile birlikte Sisi'ye destek veren açıklamaları  gelince, İslam dünyasında Suudi Arabistan yönetiminin itibarı düşmeye başladı. Kral Abdullah'ın ölümü ile birlikte yeni gelen kral eğer eski siyasetine yani Haziran 2013 öncesine dönerse itibarını tekrar toparlayabilir. Bunu da zannediyorum görüyorlardır. Çünkü şunu da gördüler, Yemen'de Husiler'in düşürdüğü hükümet Sisi'yi destekleyen hükümetti. Sisi'yi desteklemenin faturası Yemen'de nasıl ödendiğini gördüler.

Kral Abdullah'ın cenazesinin dahi Filistin halkı tarafından kılınmak istenmediğini gördüler. O nedenle Mısır'da da Sisi'yi devirmek için yeni bir süreç başladı. Dünya Müslüman Alimler Birliği de halkı direnişe destek olmaya davet etti. Dolayısıyla bölgede yeni bir hareketliliğin başladığını görüyorlar, sarayda da değişiklik olabilir.

Mısır'daki silahlı mücadeleye İhvan'ın destek verirse güçlenebilir, desteklemezse Suudi Arabistan'da da çeşitli hareketli günler yönetimi bekleyebilir gibi görünüyor.  

 

KANALAHABER.COM/ÖZEL İÇERİK

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler