YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Süt ne zaman dağıtılacak?
Süt ne zaman dağıtılacak?
27 Nisan 2012 11:10
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı'yla işbirliğinde düzenlediği ''Okul Sütü Programı'' kapsamında ilk sütler, 2 Mayıs'ta dağıtılacak.

Özel okullar hariç ana sınıfı ve 1, 2, 3, 4, 5. sınıf öğrencilerine, bu eğitim öğretim yılı sonuna kadar süt dağıtımı yapılacak. 17 Nisan'da gerçekleştirilen süt ihalesini kazanan 4 ortak girişimle sözleşmeler dün imzalandı. Süt firmaları, dağıtımla ilgili herhangi bir sorun olmayacağını ve ilk sütün 2 Mayıs günü öğrencilere verilebileceğini taahhüt etti.

Hayvancılık Genel Müdürü Ali Karaca, yaptığı açıklamada, toplam 7,2 milyon öğrenciye her gün 200 ml'lik süt dağıtılacağını belirterek, bu projeyle hem öğrencilere süt içme alışkanlığı kazandırmayı hem de piyasadaki arz fazlası sütü değerlendirmeyi amaçladıklarını söyledi.

Türkiye'de günlük süt üretiminin dönemsel olarak değişiklik gösterdiğini ve şu anda piyasada arz fazlalığı bulunduğunu anlatan Karaca, Okul Sütü Programı'yla günlük bin 500 ton sütün piyasadan çekileceğini kaydetti. Karaca, süt tozu projesiyle de 2 bin ton olmak üzere Bakanlığın bu süreçte piyasadan günlük 3 bin 500 ton süt çekeceğini ve piyasada fiyat istikrarını sağlamaya çalışacağını belirtti.


-Velilere de eğitim verilecek-


Projeyle çocuklara günlük süt tüketimi alışkanlığı kazandırmayı da amaçladıklarını anlatan Karaca, süt dağıtımının yanı sıra öğrencilere eğitim de verileceğini söyledi. Bu amaçla 81 ilden çalışanların katılımıyla seminer düzenlediklerini ifade eden Karaca, eğitim sürecine velilerin de dahil edileceğini vurguladı.

Karaca'nın verdiği bilgiye göre, program kapsamında tüm kamu kurum ve kuruluşlar ile okullara dağıtılacak broşür ve el ilanlarında, ''Süt: büyümeyi ve gelişmeyi sağlar. Beynin gelişmesine destek olur. Göz, deri ve diş sağlığını korur, diş çürüklerini önler. Hücreleri onarır. Kemikleri sertleştirir. Enerji verir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Hastalıktan korur. Kasları güçlendirir'' ifadesi yer alacak.

Ayrıca okul sütünün üzerinde de bilgilendirici mesajlar bulunacak.

Bu süreçte süt alerjisi ve laktoz intoleransı bulunan çocukların tespitiyle ilgili okullarda velilere birer form gönderildi. Süt kutusu üzerinde de bu durumdaki çocukların öğretmenlerini bilgilendirmeleri konusunda uyarıya yer verildi.


-Her partiden numune alınacak-


Ali Karaca, soru üzerine sütlerin kalitesi ve dayanıklılığıyla ilgili velilerin ''kesinlikle kaygı duymaması'' gerektiğini belirterek, sütlerin gıda standardına uygun olduğunun altını çizdi.

Karaca, Okul Sütü Komisyonu'nun da dağıtımı yapılacak her parti için numune alacağını ve bu numunelerin analizinin yüklenici firmalar tarafından karşılanacağını ifade etti.


-İlk kez yurt genelinde dağıtılıyor-


İlgili bakanlıklardan derlenen verilere göre, Türkiye'de ilk defa okullarda süt dağıtımı, ABD'nin yardımıyla başladı. Bu uygulama kapsamında süt tozu dağıtıldı. İkinci uygulama, 2000-2003 yılları arasında 4 ilde, üçüncü uygulama da Ulusal Süt Konseyi'nce 2009-2010 döneminde yine 4 ille sınırlı yürütüldü. Önümüzdeki günlerde başlatılacak program, yurt genelinde uygulanacak olması nedeniyle kapsamı itibarıyla en geniş süt dağıtım projesi olma özelliği taşıyor.

Dünyada okul sütü projesi, 80'den fazla ülkede değişik dönemlerde uygulandı. Özellikle Avrupa Birliği ülkelerinde 30 yılı aşkın süredir çeşitli şekillerde yürütülen proje, obeziteye karşı mücadelede de önem taşıyor.

Okul beslenme yasasını tanıyan ilk ülke Hollanda olurken, Çek Cumhuriyeti uygulamada en başarılı ülkeler arasında öne çıkıyor. Çin, Romanya, Mısır, Portekiz, İran, Tayland, Guatemala, Vietnam programı başarıyla yürüten ülkeler içinde bulunuyor.


-Türkiye'de kişi başına tüketim 26 litrede kalıyor-


Süt içme alışkanlığı düşük olan Türkiye'de kişi başına yıllık süt tüketimi 26 litrede kalıyor. Bu miktar, Avrupa Birliği ülkelerinde ortalama 89, ABD'de 83, Avustralya'da 107 litreyi buluyor.

Sağlıklı ve dengeli beslenmede süt önemli rol oynuyor. Sağlık Bakanlığı'nın ''Türkiye Okul Çağı Çocuklarda Büyümenin İzlenmesi Projesi'' sonuçlarına göre, Türkiye'de çocukların yüzde 6,5'i şişman, yüzde 14,3'ü fazla kilolu, yüzde 7,9'u zayıf ve yüzde 1,3'ünün de çok zayıf olması dikkati çekiyor.


-Bir bardak sütün faydası-


Bir bardak sütün 6 yaşındaki bir çocuğa faydaları şöyle sıralanıyor:

''Protein ihtiyacının yüzde 35'i, A vitaminin yüzde 9'u, enerjinin yüzde 6'sı, B1 vitaminin yüzde 11'i, fosforun yüzde 55'i, B2 vitamininin yüzde 44'ü, magnezyumun yüzde 18'i, kalsiyumun yüzde 52'si, B6 vitamininin yüzde 13'ü, çinkonun yüzde 12'si, B12 vitamininin yüzde 98'i, iyotun yüzde 30'u, niasinin yüzde 16'sı, potasyumun yüzde 30'unu karşılıyor.'' AA
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler