YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Süt dağıtımı ne zaman başlayacak?
Okullarda bedava süt şubat tatilinden sonra dağıtılacak
Süt dağıtımı ne zaman başlayacak?
30 Ağustos 2012 / 12:11 Güncelleme: 30 Ağustos 2012 / 12:11
Hükümetin geçtiğimiz yıl başlattığı okullarda bedava süt dağıtımı projesi yeni eğitim öğretim döneminde de devam edecek.

Türkiye genelinde 7,2 milyon öğrenciye ikinci yarıyıldan itibaren bedava süt dağıtılması planlanıyor. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı'nın ortaklaşa yürüttüğü 'Okul Sütü Akıl Küpü' projesinin 2012-2013 eğitim öğretim döneminin şubatında başlatılması gündemde. Maliye Bakanlığı ve Hazine Müsteşarlığı'nın da görüş beyan ettiği okul sütüne ilişkin ihalenin şartname hazırlıkları devam ediyor. Kaç gün dağıtılacağı ve ne kadar süreceği konusu henüz netlik kazanmadı.

Ekonomi yönetimi, fiyatlarının aşırı yükselmemesi sebebiyle süt dağıtımının ikinci yarıyıldan itibaren yapılması gerektiğine dikkat çekiyor. Edinilen bilgilere göre herhangi bir aksilik olmaması halinde bedava süt dağıtımı şubat ayında başlayacak. Süt arzının yüksek olduğu dönemlerde dağıtımın yapılması gerektiğine dikkat çeken üst düzey bir ekonomi yetkilisi, "Eylül ayında başlanılması konusunda da görüşmeler yürütüldü. Ancak bu dönemde milyonlarca öğrenciye bedava süt dağıtılması fiyatlarda ani yükselişlere sebep olabilir. Bunun için de arzın fazla olduğu ikinci eğitim öğretim döneminden sonra başlatılması üzerinde duruluyor." değerlendirmesinde bulundu. Kaynaklar ilgili kamu kurumlarından geri dönüşlerin tamamlanmasının ardından sürecin netleşeceğine dikkat çekiyor.

Bütün illerde yeni eğitim öğretim döneminde dağıtılacak sütlere ilişkin bu yıl da ailelerin izni aranacak. Çocukların laktoz intoleransına ilişkin alerjileri de göz önünde bulundurulacak. Alerjik rahatsızlıklara ilişkin özel önlem alınacak. 7,2 milyon öğrenciyi kapsayan okullarda bedava süt dağıtma projesinde bazı çocukların rahatsızlanması sonrasında 'Bilim Kurulu' rapor hazırlamıştı. Sağlık Bakanlığı ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından oluşturulan kurulun süt dağıtımı yapılan bütün illerden süt örnekleri alınarak yaptığı fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik analizlerin sonuçlarında olumsuz bir bulguya rastlamamasına rağmen bazı çocuklarda rahatsızlık oluşmuştu.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker'in özel önem verdiği okul sütü projesinde hedef sağlıklı nesillerin yetişmesine katkıda bulunmak. Çünkü Türkiye'deki kişi başı süt tüketimi gelişmiş ülkelere göre oldukça düşük seviyede. Türkiye'de kişi başına yıllık süt tüketimi yaklaşık 25 litre. Diğer gelişmiş ülkelerde ise aynı rakam 80-100 litre arasında. Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan Türkiye'de Okul Çağı Çocuklarında Büyümenin İzlenmesi Projesi araştırma verilerine göre; 6-10 yaş grubunda süt içmediklerini ifade edenlerin oranı yüzde 11 olarak bulundu. Çocukların ancak yüzde 30'u düzenli olarak süt içtiklerini ifade ediyor.

Okul sütü uygulaması yaygın

Gelişme çağındaki çocuk ve ergenlerin süt ihtiyaçlarının karşılanması birçok ülkede okul sütü uygulamalarıyla sağlanıyor. Türkiye'de ise program kapsamında ana sınıfı ve 1-5. sınıfa devam eden çocuklara UHT teknolojisiyle hazırlanmış tam yağlı süt dağıtılmasına bu yıl başlandı. UHT süt; çiğ sütün en az 135 derecede 1 saniye süre veya en uygun zaman-sıcaklık kombinasyonunda yüksek sıcaklıkta kısa süre tutulması ve aseptik şartlarda ambalajlanması ile oda sıcaklığında depolandığında bile bozulmaya sebep olabilecek tüm mikroorganizmaları ve sporlarını yok eden bir ısıl işlem ile elde edilen, raf ömrü uzun (3-4 ay) olan süt olarak tanımlanıyor. (Zaman)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler