YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Susurluk'tan Ergenekon kardeşliğine giden yol
Susurluk'tan Ergenekon kardeşliğine giden yol
Susurluk'tan Ergenekon kardeşliğine giden yol
25 Ocak 2009 / 08:48 Güncelleme: 25 Ocak 2009 / 00:00

Ergenekon'da tutuklanan eski Özel Harekât'çı İbrahim Şahin ile emekli Albay Levent Göktaş'ın 'Susurluk silahları' için İsrail'e gittiği ortaya çıktı.


Ergenekon operasyonu kapsamında tutuklanan eski Özel Harekât Dairesi Başkanvekili İbrahim Şahin ile emekli Albay Levent Göktaş'ın yollarının, Susurluk skandalında kesiştiği ortaya çıktı. Milliyet gazetesinin haberine göre Şahin ile Göktaş, Susurluk skandalıyla bir bölümünün kayıp olduğu ortaya çıkan silahları almak için 1994'te iki kez İsrail'e gitti.


ÇİLLER DÖNEMİNDE İSRAİL'LE TEMAS


Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Harekât Dairesi'nin kurucusu olarak tanınan İbrahim Şahin, dönemin Başbakanı Tansu Çiller tarafından rütbesi yetmediği için, birimin başına vekâleten atandı. Bu kapsamda, Antalya'nın dağlık bölgesinde özel harekât için özel bir prototip eğitim alanı hazırlandı. PKK'yla mücadele kapsamında strateji değişikliğine giden hükümet, bu dönemde İsrail ile dirsek temasına geçti. Antalya'daki eğitim kampında kullanılmak üzere İsrail'den, Uzi ve Beratta'lardan oluşan özel silahların alınması konusunda, görüşmeler yapılmaya başlandı.


ALIMI ŞAHİN VE GÖKTAŞ YAPTI


Silahların alımının, bir süre önce hayatını kaybeden Ertaç Tinar'a ait İngiltere merkezli Hospro firması üzerinden yapılması planlandı. İki kez birlikte İsrail'e giden Şahin ile Göktaş, terörle mücadelede kullanılması amacıyla yaklaşık 50 milyon dolara 463 parça otomatik tüfek, tabanca ve aparatları satın aldı. Her ikisi de Tokatlı olan Şahin ve Göktaş, alımı beraber gerçekleştirdi.


İSRAİL'DEN ANTALYA'YA SEVK


Silahlar, özel statüyle Türkiye'ye getirildi. Ankara'ya gelen silahlar, hiç bir alım belgesi işlemi yapılmadan ve sandıklar açılmadan doğrudan Antalya'daki eğitim kampına gönderildi. Susurluk skandalının patlamasından sonra getirtilen silahlardan bazı Uzi ve Baretta'ların kayıp olduğu anlaşıldı. Kayıp silahların izi halen bulunamadı.


Adı 'Mavi Hat'tan çıktı


Ergenekon soruşturmasında tutuklanan Göktaş, TSK'dan albay rütbesiyle emekli olduktan sonra serbest avukatlık yapmaya başladı. TSK'daki muvazzaflık döneminde, terörist Abdullah Öcalan'ın Suriye'den çıkarılması ve Kenya'da yakalanarak Türkiye'ye getirilmesinde görev alan Göktaş, Genelkurmay Başkanlığı bünyesindeki Özel Kuvvetler Komutanlığı'na bağlı Muhabere Arama Kurtarma Birliği'nde de görev yaptı. 2004'te emekli olan Göktaş, Ankara'da kısa süre önce ihale yolsuzluklarına ilişkin düzenlenen Mavi Hat operasyonunda telefon dinlemelerine takıldı. Göktaş'ın, zanlılarla yakın diyalog halinde olduğu tespit edildi.


3 Uzi'ye yeniden inceleme


Ergenekon soruşturmas kapsamında polisin, Ankara'da 2000'de Uğur Mumcu, Bahriye Üçok ve Ahmet Taner Kışlalı'nın öldürülmesi olaylarını gerçekleştirdiği öne sürülen Kudüs Ordusu adlı örgüte ait Sincan'da bir kazıda bulunan seri numarası silinmiş 3 Uzi'yi yeniden incelemeye aldığı iddia edildi. YENİŞAFAK

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler