YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Susurluk'ta Çatlı'nın çantasını Drej Ali aldı"
"Susurluk'ta Çatlı'nın çantasını Drej Ali aldı"
"Susurluk'ta Çatlı'nın çantasını Drej Ali aldı"
11 Mart 2008 / 11:38 Güncelleme: 11 Mart 2008 / 00:00

Ergenekon kapsamında aranan gazeteci Tuncay Güney, Veli Küçük’ün “Susurluk’ta Ağar ölecekti. Birlikte gitmeleri gerekiyordu, bizimkiler arkadaki arabadaydı, Allah’tan o çantayı Drej Ali aldı” dediğini öne sürdü.


Güney, Veli Küçük’le birlikte olduğu dönemde, Kuzey Irak’ta Talabani ve Barzani’ye 12 bin, PKK’lı Cemil Bayık’a  da 6 bina adet silah verdiklerini öne sürdü. Güney,Veli Küçük’ün,Susurluk kazsında dönemim İçişleri Bakanı Mehmet Ağar’ın da öleceğini söylediğini iddia etti.Veli Küçük’ün ,Cumhuriyet gazetesinin satın alınması için gizli görüşmelerde yaptığını iddia eden Güney,Susurluk kazsıyla ilgili olarak Küçük’ün ,”Mehmet Ağar da ölecekti biliyorsun,hep beraber gitmeleri gerekiyordu.bizimkiler arkadaki arabadaydılar,Allah’tan o çantayı Drej Ali ( Ali Yasak) aldı” dediğini öne sürdü.


Ergenekon soruşturması kapsamında aranan ve Kanada’da olduğu tahmin edilen Güney’in polisteki iddiaları şöyle:

Veli Küçük, Sedat Peker ile yoğun ilişki içindedir.23 yaşından beri Peker, Küçük’ün yönlendirilmesiyle hareket eder. Uyuşturucu kaçakçısı Sami Hoştan ile Veli Küçük’ün ilişkileri çok iyidir. Küçük ile beraber olduğumuz dönemde, Doğu Perinçek’in referansıyla Aydınlık dergisinin bazı muhabirlerle Kuzey Irak’a gittik. Habur’dan itibaren JİTEM’den subaylar da yanımızda geldi. Arkamızda silah yüklü araçların olduğunu öğrendik. Kuzey Irak’a geldiğimizde, Barzani’ye 12 bin, Talabani’ye 12 bin adet silah verdik. Bu silahlardan 6 bin’i ayrılarak, Talabani’nin adamları ve Binbaşı Tamer ile birlikte Kale Dizar isimli Komünist Parti binasında PKK’lı Cemil Bayık’a teslim edildi.


Cumhuriyet gazetesinin Ergenekon-Lobi faaliyetleri çerçevesinde kazanılması ve satın alınması için Veli Küçük girişilmede bulundu. Ulusal Sanayiciler İşadamları Derneği ile Çırağan Sarayı’nda gizli bir toplantı yapıldı. Küçük ayrıca Cumhuriyet gazetesinin alınmasıyla ilgili olarak ENKA tesislerinde Gürbüz Çapan, Ferit İlsever, Kemal Özden ve Ümit Ülgen ile toplantılar yapıldı.


 


AĞAR DA ÖLECEKTİ


Küçük İzmit’te Alay Komutanı iken Abdullah Çatlı gelip giderdi.Çatlı’yı Drej Ali getirdi.Türkiye’de rahat dolaşması için Mehmet Özbay kimliği verildi.Çatlı bir dönem Küçük ile birlikte olmasına rağmen , Susurluk kazası öncesinde Hüseyin Kocadağ  ile birikte hareket etmeye başladı.Küçük de bu olaya kızdı.


Susurluk kazasında olay yerine ilk gelen şahıslardan biri Drej Ali’ydi. Çatlı’ya ait bir evrak çantasını alarak Küçük’e teslim etti.


 


KÜÇÜK: GÜNEY YALAN SÖYLÜYOR


Polis, emniyette Küçük’e Güney’in iddialarını sordu. Küçük hayal mahsulü olduğunu savunduğu iddialarla ilgili olarak şöyle konuştu:


“Tuncay Güney’in Kuzey Irak’a bir defa gittiğini biliyorum. Gittiğinde beni telefonumdan aradı. Mesut Barzani işle beni görüştürmek istedi. Ancak, böyle bir görüşme yapmak istemedim. Bu arada MİT’te görevli Mehmet Eymür ile görüştüm. Böyle bir konuşma yapılacağını, bu konuyu istihbari bilgi açısından kaydetmelerini ve takip etmelerini söyledim.


Bir süre sonra Tuncay Güney beni aradı ve bir şahısla görüştürdü. Ancak, görüştürdüğü kişinin Barzani olduğunu tahmin etmiyorum. Güney, o bölgede kendisini havalı göstermek için böyle bir faaliyete girdiğini tahmin ediyorum.

 

TÜSİAD* (doğrusu USİAD olacak) Başkanı Kemal Özden ile benim yakınlığım vardı. Kemal, Cumhuriyet gazetesini almak için bir faaliyet içerisindeydi. Ancak, maddi imkanlar yeterli olmadı. Gazeteyi almadı ve rahmetli oldu. Benim Herhangi bire desteğim olmamıştır.

Kemal Özden’le ENKA’nın tesislerinde bir yemek yedik Beni Kemal Özden davet etmişti.Kemal,burada diğer şahıslarla Cumhuriyet gazetesi ile ilgili görüşmeler yaptı,fakat olumlu bir netice alamadı.


Milliyet


* USİAD (Ulusal Sanayici ve İşadamları Derneği)


 


NOT: USİAD Başkanı Kemal Özden bir süre önce “MGK’dan en hızlı randevuyu biz alırız”


şeklindeki çıkışlarıyla gündeme gelmişti.


İLGİLİ HABER İÇİN TIKLAYIN


 


TUNCAY GÜNEY HAKKINDA BİLGİ İÇİN TIKLAYIN

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler