YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Susması yetmedi, hapsi istendi
Susması yetmedi, hapsi istendi
20 Şubat 2012 10:15
Konuşma yasağı yetmedi, 9 yıl hapsi istendi!

Erzurum’da Hidro-elektrik Santralini (HES) protesto eylemlerine katıldığı için ’HES çalışma alanlarında bulunmama, eylemlere katılanlara görüşmeme’ cezası verilen Leyla Yalçınkaya hakkında bu kez de görevli jandarmayı dövmenin de aralarında olduğu 3 ayrı suçlamayla 9 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Leyla Yalçınkaya, 5 Ağustos 2011’de 17 yaşındaydı. Çoğu arkadaşı ve akrabası olan köylü kadınlarla HES protestosuna katılmıştı. Amaçları Erzurum’un Tortum ilçesine bağlı Bağbaşı, Serdarlı ve Pahlivanlı beldeleriyle Dikmen, Uzunkavak köylerinden geçen Ödük Çayı üzerine kurulması planlanan üç ayrı HES’e karşı çıkmaktı. Köylü kadınlar, uzun süre iş makinalarının çalışmasına izin vermedi. Ödük Vadisi’nde ’Canımızı verir, suyumuzu vermeyiz’ diyerek sık sık eylem yapınca güvenlik görevlileriyle aralarında arbede yaşandı. Güvenlik görevlilerinin sert müdahaleleri karşısında bazı kadınlar ve çocuklar baygınlık geçirdi.

‘Taş attı, küfür etti’

Eylemlere katılan kadın ve erkeklerin bazılarına 250’şer lira para cezası verildi. O dönem 17 yaşında olan Leyla Yalçınkaya da mahkeme tarafından, ’HES’in çalışma alanlarında bulunmama ve eylemlere katılanlara görüşmeme’ cezasına çarptırıldı. Genç kız çoğu arkadaşı ve akrabası olan eylemcilerle selamlaşamayacaktı bile! Bu ceza kamuoyundan büyük tepki aldı. Ancak Leyla’nın cezası bununla kalmadı. Tortum İlçe Jandarma Komutanlığı’nda er olarak vatani görevini yapan 22 yaşındaki Abdullah Teke, Cumhuriyet Başsavcılığı’na verdiği dilekçede, 5 Ağustos 2011 günü Leyla Yalçınkaya’nın attığı taşla yaralandığını, genç kızın kendisini dövdüğünü, er Adil Aldemir ise aynı gün kendisine ’şerefsizler’ diye bağırarak hakaret ettiğini ileri sürdü. Er Abdullah Teke, 12 Eylül 2011 günü Leyla Yalçınkaya’nın jandarma aracının yanından geçerken kendisine “o...çocuğu, hayvan oğlu hayvan, şerefsiz oğlu şerefsiz” dediği iddia etti. Tortum Cumhuriyet Başsavcılığı da, Leyla Yalçınkaya hakkında Çocuk Mahkemesi sıfatıyla Tortum Sulh Ceza Mahkemesi’nde ’hakaret’, yine Çocuk mahkemesi sıfatıyla Tortum Asliye Ceza Mahkemesi’nde ’hakaret’, ’görevi yaptırmamak için direnme, kasten yaralama’ suçlarından dava açtı.

’Kargalar bile inanmaz’

Leyla Yalçınkaya’nın savunması üstlenen avukat Ercüment Şenol, Bağbaşı’nda vatandaşların HES yüzünden güvenlik kuvvetleriyle karşı karşıya geldiğini anımsattı. Cumhuriyet savcılarının bir takım davalar açtığını anlatan Şenol, çocuk mahkemesinde yargılanan bir kızın jandarma Abdullah Teke’yi dövdüğü, yaraladığı ve hakaret ettiğine ’kargaların bile inanmayacağını’ söyledi: “Bay Teke iftira etmiştir. Aslı astarı yok. Adalete inanıyoruz. Leyla duruşmada beraat edecektir. Bay Teke’nin attığı iftiradan yüzü kızaracaktır. Devletin silahlı görevlisine bir kız çocuğu nasıl engel olur? Leyla HES mağdurudur. Güvenlik kuvvetlerinin aşırı güç kullanımına maruz kalmıştır. Geleceği karartılmak istenen insan konumundadır. İkinci kez, inşallah mahkemede mağdur olmayacaktır.”  (Vatan)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler