YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Suruç'ta yeni Kobani kuruluyor
Suruç'ta yeni Kobani kuruluyor
22 Aralık 2014 04:09
Türkiye’nin Suriyeli sığınmacılar için hazırladığı en büyük çadır kent tamamlanma aşamasına geldi. Kobanili sığınmacıların kalacağı çadır kent 1 Ocak’ta açılacak. Suruç Kaymakamı, “Birçok ilden daha fazla nüfusu kapsayacak” dedi.

IŞİD’in Kobani’ye saldırmasıyla kaçan yaklaşık 200 bin Suriyeli Kürt, Türkiye’ye sığındı. Misafirlerin barınmaları amacıyla kolları sıvayan AFAD ve TOKİ, 1000 dönümlük arazide kurula Türkiye’nin en büyük çadır kentini tamamlama aşamasına getirdi.

Aylık 85 TL’lik alışveriş kartı

Kış şartlarına ve sığınmacıların çoğunun aile oldukları göz önünde bulundurularak hazırlanan çadır kentte 6 bin 500 adet aile çadırı bulunuyor. 16m2’lik alana sahip çadırlar 5 kişilik kapasiteye sahip. 1 Ocak’ta tamamlanacak ilk etapta 3 bin 500 çadır kurulurken, mart ayında tamamlanacak 2. etapta ise 2988 çadır kurulması planlanıyor.

Sığınmacıların tüm ihtiyaçlarının karşılanması için ayrıca marketler bulunuyor. Sığınmacıları içinde aylık 85 TL bulunan kartlar da dağıtılaracak. İdari alan ve mahallelerin dışında yetişkinler için psiko-sosyal alanlar, okul, çocuk oyun alanları, spor alanları, mesire alanları bulunuyor. Bunların yanı sıra bekar olan erkekler için ayrı pansiyonlar oluşturulacak.

Su arıtma sistemi de olacak

Kış şartlarına göre hazırlanan çadır kentte ayrıca su arıtma sistemi de kuruldu. 32 bin 500 kişi kapasiteli çadır kentte ayrıca  bir hastane, olası yangınlar için itfaiye birimi de yer alıyor. Her birinin içerisinde 20 Adet çamaşır makinesi bulunan 74 adet konteynır kurulacak.

 

STARGAZETE

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler