YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Suruç'ta su şebekesine zehir atıldığı iddiası yalan çıktı
Suruç'ta su şebekesine zehir atıldığı iddiası yalan çıktı
21 Temmuz 2015 08:28
Şanlıurfa'da, su şebekesine zehir atıldığı iddiası üzerine Su ve Kanalizasyon İşleri Daire Başkanlığı'ndan açıklama geldi.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Celalettin Güvenç, Suruç'taki terör saldırısına ilişkin, halka çağrıda bulunarak, sağduyu sahibi ve sabırlı olmaları, kenetlenmeleri gerektiğini belirterek, aksi takdirde saldırıların amacına ulaşacağını söyledi.

Güvenç, Suruç'taki terör saldırısını şiddetle kınadığını belirtti.

Güvenç, "Bu coğrafyada bunların bitmesi lazım. Bölgemizin huzur bölgesi olması lazım. Bunu da tesis edecek bizleriz, bir araya geleceğiz, provokatörlere fırsat vermeyeceğiz" diye konuştu.

Büyükşehir Belediyesinde toplantıdayken saldırıyı öğrendiklerini dile getiren Güvenç, şöyle devam etti:

"Hemen ilgili kurumlarla temasa geçtik. Çağrım halkımızadır, sağduyu sahibi ve sabırlı olmamız lazım. Kenetlenmemiz lazım. Aksi takdirde bu saldırılar amacına ulaşmış olur. Bu saldırıların amacına ulaşmasına fırsat vermememizin tek yolu birbirimize sarılmak ve birbirimizi anlamaktır, kenetlenmektir. Partilerimiz sağduyulu olmalı, bunu iç politika malzemesi yapmamamız lazım. Sürekli bu tür saldırılara hedef oluyoruz. Bunları önlemenin yolu bir araya gelip, gücümüzü birleştirmektir. Akan kanın bu ülkeye faydası olmadığını herkesin görmesi lazım."

"İÇME SUYUNA ZEHİR ATILDIĞI" İDDİASI

Güvenç, il merkezi ve Suruç'ta içme suyuna zehir atıldığı iddialarını da değerlendirdi.

Güvenç, şunları söyledi: "Nereden olduğu belli olmayan bir iddia atıldı. Merkezdeki arıtma tesislerimizde herhangi bir sıkıntı yok. Suruç ve diğer depolardan numuneler aldık. Şu anda tahlil çalışmaları sürüyor. Bunun asparagas olduğu gibi bir kanaatimiz var. Kesin açıklama için laboratuvar sonuçlarını görmemiz gerekir. Diğer depolarda da güvenlik görevlilerimiz var. Bu iddiayla yaratılmak istenen panik havası ve hedeflenen ne, onu anlayamadık. Şu anda görünürde suyla ilgili bir şey yok. En kıza zamanda açıklama yaparız."

SU VE KANALİZASYON İŞLERİ DAİRE BAŞKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İşleri Daire Başkanlığından yapılan yazılı açıklamada ise 6 bölgeden su numuneleri alındığını ve örneklerin laboratuvar ortamında inceleneceğini duyurdu.

"HERHANGİ BİR BULGUYA RASTLANMAMIŞTIR"

İlk sonuçlara göre her hangi bir bulguya rastlanılmadığı belirtilen açıklamada, "İlimize su sağlayan içme suyu arıtma tesisimizde güvenlik ve su kalitesi olarak herhangi bir olumsuzluk bulunmamaktadır.

Bunun yanında içme suyu depolarında güvenlik 7/24 bulunmakla birlikte su numuneleri de gerek Halk Sağlığı, gerekse kendi elemanlarımızca alınıp tahlil yapılmaktadır. Kamuoyundaki hassasiyete binaen ilave su numuneleri ekiplerimiz tarafından alınmış olup laboratuvarda analiz işlemleri başlamıştır.

Şu anda Suruç ve merkez ilçelerimizle ilgili ilk sonuçlarda sağlığı tehdit eden herhangi bir bulguya rastlanmamıştır. Diğer numunelerin neticelenmesi zamana bağlı olduğundan sonuçlar çıktıkça basınla paylaşılacaktır" denildi

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler