YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Suruç ve Ankara'daki saldırılarda aynı bilye kullanıldı'
Başkent'te gerçekleşen terör saldırısını iki canlı bombanın gerçekleştirdiği netlik kazandı. Suruç'ta olduğu gibi Ankara saldırısında da 8 ve 9 mm'lik bilye kullanılması, iki eylemin bağlantılı olabileceği ihtimalini gündeme getirdi.
'Suruç ve Ankara'daki saldırılarda aynı bilye kullanıldı'
12 Ekim 2015 / 09:45 Güncelleme: 12 Ekim 2015 / 10:03

Ankara Garı önündeki saldırıya ilişkin soruşturmada, canlı bombaların eşkalleri ve patlayıcıda kullanılan bilyeler ve hazırlanma şekline ilişkin önemli ipuçlarına ulaşıldı.

Soruşturma makamları öncelikle canlı bomba olduğu yönünde güçlü şüpheler bulunan iki kişinin eşkalini belirlemeye yönelik çalışmalara ağırlık verdi. Bu çalışmalar sırasında, bedenleri bel kısmından ikiye ayrılan iki ceset üzerinde yoğunlaşıldı.

Bu nedenle bu iki cesedin otopsi incelemesi, Ankara Adli Tıp Kurumu ve Gazi Üniversitesi'ndeki avukatların da katıldığı genel otopsi incelemesinden ayrı gerçekleştirildi.

Başbakanlık Koordinasyon Merkezi'nden dün yapılan açıklamada, "Canlı bomba olduğu tespit edilen iki erkek teröriste ait cenazeler üzerinde kimlik tespit çalışmaları sürdürülmektedir" denildi.

Cesetlerden birinin 30-35 yaşlarında bir kişiye ait olduğu öğrenildi. Soruşturmada patlayıcıda kullanılan malzemeler ve güçlendirilme şekline ilişkin bulgulara da ulaşıldı. Hayatını kaybeden vatandaşların naaşları üzerinde yapılan incelemeden çıkan ilk bulgulara göre patlayıcılarda 8 ve 9 mm'lik, "domdom kurşunu" olarak tabir edilen ve av malzemesi satılan hemen hemen her yerde bulunabilen bilyeler ağırlıkla kullanıldı.

Ölümlerin de bu bilyelerin saplanması sonucu gerçekleştiği gözlendi. Patlayıcıda, daha uzun mesafeye gidebilen 3 ve 4 mm'lik daha küçük çaptaki bilyelerin de kullanıldığına dikkat çekildi. Patlayıcıda bu bilyelerin de kullanılarak patlayan canlı bombanın hemen çevresindekinden farklı bir başka ölüm halkasının da oluşturulmaya çalışıldığı değerlendiriliyor.

Soruşturma makamlarından alınan bilgilere göre, Ankara'daki bomba düzeneklerinin Suruç'taki düzenekle benzerliğini gösteren ilk tespit, patlayıcıda kullanılan bilyelere yönelik oldu. Katliamda kullanılan 8 ve 9 mm'lik bilyelerle Suruç'ta patlatılan bombada kullanılan bilyelerin çap olarak da aynı olması dikkat çekti.

 

SABAH

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler