YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Suriye'ye operasyon için geri sayım başladı
Sarin gazını Esad'ın kullandığından emin olan ABD, operasyon için 'en erken perşembe' demişti. Harekât için süre çalışmaya başladı.
Suriye'ye operasyon için geri sayım başladı
29 Ağustos 2013 / 08:40 Güncelleme: 29 Ağustos 2013 / 09:24

Suriye'de 21 Ağustos'ta Şam'ın Doğu Gota banliyösünde düzenlenen kimyasal saldırı sonrası Esad rejimi için saat bugünden itibaren işlemeye başladı. Amerikan NBC News kanalına konuşan üst düzey Amerikalı bir yetkilinin “en erken bugün” başlayacağını söylediği uluslararası harekat öncesi Washington yönetimi artık saldırının arkasında Suriye rejiminin olduğundan emin.

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, dün yaptığı açıklamada “Aralarında çok sayıda kadın ve çocuğun da bulunduğu masum insanlar, Suriye'de kimyasal silahların kurbanı oldu. Bu çirkin saldırıdan Suriye rejiminin sorumlu olduğuna şüphe yoktur” dedi. Böylece şimdiye kadar saldırıdanSuriye hükümetini sorumlu tutan en üst düzey Amerikalı yetkili oldu. Biden'dan sonra Birleşmiş MilletlerSuriye Özel Temsilcisi El Ahdar el İbrahimi de, saldırıda kimyasal silah kullanıldığının kanıtlandığını söyledi.

Suriye'de 21 Ağustos'ta Şam'ın Doğu Gota banliyösünde düzenlenen kimyasal saldırı sonrası Esad rejimi için saat bugünden itibaren işlemeye başladı. Amerikan NBC News kanalına konuşan üst düzey Amerikalı bir yetkilinin “en erken bugün” başlayacağını söylediği uluslararası harekat öncesi Washington yönetimi artık saldırının arkasındaSuriye rejiminin olduğundan emin.

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, dün yaptığı açıklamada “Aralarında çok sayıda kadın ve çocuğun da bulunduğu masum insanlar, Suriye'de kimyasal silahların kurbanı oldu. Bu çirkin saldırıdan Suriye rejiminin sorumlu olduğuna şüphe yoktur” dedi. Böylece şimdiye kadar saldırıdanSuriye hükümetini sorumlu tutan en üst düzey Amerikalı yetkili oldu. Biden'dan sonra Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi El Ahdar el İbrahimi de, saldırıda kimyasal silah kullanıldığının kanıtlandığını söyledi.

İngiltere: Seyirci kalınamaz

İngiltere Milli Güvenlik Konseyi dün acilen toplandı. Toplantı sonunda Başbakan David Cameron,“Konsey oybirliğiyle, kimyasal silahların Esad tarafından kullanımının kabul edilemez olduğu ve dünyanın buna seyirci kalmaması gerektiği kararı aldı” diye konuştu. Bu açıklamalar sonrası Akdeniz'de hazır tutulan Amerikan güçleri için operasyon artık Başkan Barack Obama'nın vereceği emre bakıyor. Bu konuda Türkiye'den de beklenti var. Senato Silahlı Hizmetler Komitesi Üyesi Demokrat Parti Rhode Island Senatörü Jack Reed ABD'nin Suriye'ye tek başına gitmemesi gerektiğini belirterek, Fransa, İngiltere ve Türkiye'nin olmadığı tek taraflı saldırının büyük bir hata olacağı düşüncesini dile getirdi.

Reed, savaşın sadece Batı ile İslam'ın mücadelesi gibi olmamasının önemine değindi. İsim vermeden konuşan Amerikalı bir üst düzey yetkili de “Herhangi bir askeri eylem tek taraflı olamaz. Uluslararası ortaklarımızı da kapsayacaktır. Seçeneklerimiz bir günle sınırlı değil” diye konuştu.

 

TÜRKİYE GAZETESİ

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler