YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Suriye'ye girmeliyiz dedim, Davutoğlu "ben de öyle düşünüyorum" dedi
Kanal A'da Gözden Kaçanlar'a konuk olan Eski Milli Eğitim Bakanı Hasan Celal Güzel, Suriye politikası konusunda önemli açıklamalarda bulundu. Güzel, "Biz bu sırada pasif davrandık. Seyirci kalmayız deyip seyirci kaldık" dedi.
Suriye'ye girmeliyiz dedim, Davutoğlu "ben de öyle düşünüyorum" dedi
20 Haziran 2015 / 09:45 Güncelleme: 20 Haziran 2015 / 09:58

Kanal A Genel Yayın Koordinatörü Fahrettin Damga'nın moderatörlüğünde gerçekleşen Gözden Kaçanlar programına konuk olan Hasan Celal Güzel Türkiye'nin Suriye politikasına ilişkin çarpıcı tespitlerde bulundu.

Güzel, "Siz hem merkez ülke, hatta süper güç olma iddiasında bulunacaksınız. Buralar bizden sorulur diye külhanbeylik yapacaksınız, ondan sonra burnunuzun önünde Türklere etnik temizlik yapacaklar" dedi.

İşte Hasan Celal Güzel'in o konuşmasından satır başları:

"Suriye ile gayet güzel gidiyorduk. Sayın Erdoğan'ın ve ekibinin büyük bir başarısıydı o iş birliğini sağlamak... Ama ne yazık ki adam rahat durmadı bildiğiniz gibi. Biz bu sırada pasif davrandık. Seyirci kalmayız deyip seyirci kaldık. Her ne kadar Sayın Kılıçdaroğlu ve Sayın Bahçeli bizim Suriye meselesinde daha da pasif davranmamız gerektiğini iddia ediyor olsa bile biz yeterince aktif olamadık."

"Aslında biz Silahlı Kuvvetlerimiz ve diplomasimiz ile çok rahatlıkla Esad meselesini halledebilecek durumdaydık. Bizim uçağı vurdukları sırada ben ağır bir kalp ameliyatı geçirmiştim. Yoğun bakımdan çıktım, kaçtım doğru geldim. Sayın Davutoğlu o zaman Dışişleri Bakanıydı onu evinde ziyaret ettim kanlı bıçaklı bir şekilde. Dedim ki, "Sayın Bakanım şu anda tam sırası. Biz buraya girmek zorundayız. 24 saatten önce ve iki günde de bu işi bitirmek zorundayız" dedim. "Bende öyle düşünüyorum" dedi. "Satın Başbakan'a arz edeceğim" dedi. Erdoğan'ı kastederek. Ama ne arz etti bilmiyorum."

"Biz o fırsatı kaçırdığımız gibi sonra 'seyirci kalmayız' retoriği içinde devamlı fırsatlar kaçırdık. Eğer silahlı kuvvetlerinizi gücünüzü diplomasinizin arkasına koyamazsanız hiçbir netice alamazsınız. Siz hem merkez ülke, hatta süper güç olma iddiasında bulunacaksınız. Buralar bizden sorulur diye külhanbeylik yapacaksınız, ondan sonra burnunuzun önünde Türklere etnik temizlik yapacaklar. Araplara etnik temizlik yapacaklar. Sünnilere etnik temizlik yapacaklar. Bunu bahane ederek menşei olmayan bir IŞİD, DEAŞ çıkacak onlara da seyirci kalacaksınız. Siz iki tugay askerinizle 24 saatte IŞİD diye bir şey bırakmazsınız. Fıtık olduk hala bekliyoruz. Sayın Başbakanımız üzerine düşeni yapmalıdır. Sayın Cumhurbaşkanımız tecrit edilme isteğine karşı olsa da masaya yumruğunu vurmalıdır. Biz Güneydoğu'da devlet otoritemizi kaybettik. "

 

KANALAHABER.COM / ÖZEL İÇERİK

Acaba...
 // Abdullah
ihmal edilen gerçekleri söylemiş, vatandaş olarak da farkındaydık ama bir bildikleri mi var acaba dedik di......
20 Haziran 2015 Cumartesi 19:46
Tebrikler
 // Rıza
Herşeyi o kadar güzel açıklamış ki sayın Güzel gerçekten bir Ak Parti seçmeni olarak kendisini tebrik ediyorum...
20 Haziran 2015 13:04
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler