YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Suriyeliler Türkiye'de oy verecek mi?
CHP'nin, Suriyelilerin vatandaşlığa geçirilerek oy kullanma hakkının verileceği iddiasına cevap rakamlarla geldi.
Suriyeliler Türkiye'de oy verecek mi?
24 Kasım 2013 / 22:21 Güncelleme: 24 Kasım 2013 / 22:33

İçişleri Bakanı Muammer Güler, Suriyeli mültecilere Türk vatandaşlığı verildiğine yönelik tartışmaların sürdüğü bir dönemde, Türk Vatandaşlığı Kanunu uyarınca son 3 yılda toplam 78 Suriyelinin istisnai gerekçeleri nedeniyle ve Bakanlar Kurulu kararıyla Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına geçirildiğini bildirdi.

Kaçı oy kullanabilecek?

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Ali Ediboğlu, Bakan Güler'e son 3 yılda istisnai gerekçelerle Türkiye vatandaşlığına geçirilen Suriyeli sayısını sordu. Ediboğlu, Türkiye vatandaşlığına geçirilen Suriyeli sığınmacılardan kaçının önümüzdeki seçimlerde oy kullanabileceğini sorarken, "Suriye ile diplomatik ilişkimizin olmaması nedeniyle TC vatandaşlığına alınan Suriyelilerin pasaport ve kimlik bilgileri nasıl teyit edilmektedir" diye sordu.

Güler, verdiği yanıtta şunları kaydetti:

3 yılda 78 kişi alındı

"2011'de 25, 2012'de 44 ve 2013'ün ilk 6 ayında 9 kişi olmak üzere toplam 78 Suriye uyruklu kişi 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunu'nun 12. maddesinde öngörülen hükümler çerçevesinde Türk vatandaşlığına alınmıştır.

5 yıl ikamet şartı

5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunu'nun 11. maddesi uyarınca yabancıların Türk vatandaşlığını kazanabilmeleri için Türkiye'de yasal ve kesintisiz olarak 5 yıl ikâmet etmek şartını taşımaları gerekmektedir. Bu sebeple ülkemizde bulunan Suriyeli sığınmacıların Türk vatandaşlığını kazanabilmeleri için Türkiye'de yasal ve kesintisiz olarak 5 yıl ikamet etmek şartını taşımaları gerekmektedir. Bu sebeple ülkemizde bulunan Suriyeli sığınmacıların Türk vatandaşlığını kazanmaları söz konusu değildir. Türk vatandaşlığına alınan bütün yabancılar için Emniyet Genel Müdürlüğü ve MİT Müsteşarlığı aracılığıyla güvenlik soruşturması yapılmaktadır. Evlenme yoluyla Türk vatandaşlığına alınanlar için yapılan arşiv araştırması, Suriye vatandaşları için de geçerlidir. Tabiiyeti hangi ülke olursa olsun, Türk vatandaşlığına alınan kişilerin seçimlerle ilgili bütün iş ve işlemleri 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun gereğince Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı'nca yürütülmektedir. Suriye, İstanbul Başkonsolosluğu aracılığıyla ülkemizde vatandaşlarına konsolosluk hizmeti vermekte ve belge tasdik işlemlerini yapmaktadır."

Bakanlar Kurulu kararı

Son 3 yılda 78 Suriyelinin Türkiye vatandaşlığına geçebilmesine zemin hazırlayan kanunun 12. maddesi şöyle:

- Milli güvenlik ve kamu düzeni bakımından engel teşkil edecek bir hali bulunmamak şartıyla bakanlığın teklifi, Bakanlar Kurulu'nun kararı ile aşağıda belirtilen yabancılar Türk vatandaşlığını kazanabilirler.

- Türkiye'ye sanayi tesisleri getiren veya bilimsel, teknolojik, ekonomik, sosyal, sportif, kültürel, sanatsal alanlarda olağanüstü hizmeti geçen ya da geçeceği düşünülen ve ilgili bakanlıklarca haklarında gerekçeli teklifte bulunulan kişiler.

- Vatandaşlığa alınması zaruri görülen kişiler.

- Göçmen olarak kabul edilen kişiler.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler