YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Suriyeliler ateş açtı: Yaralılar var
Şanlıurfa'nın Akçakale Gümrük Kapısı'nda, Suriyeli göçmenler ile güvenlik güçleri arasında arbede yaşandı.
Suriyeliler ateş açtı: Yaralılar var
02 Mayıs 2013 / 13:34 Güncelleme: 02 Mayıs 2013 / 16:36

Gümrük kapısına gelen çok sayıda Suriyeli göçmen, Türkiye'ye geçiş yapmak istedi. Geçişlerin koordineli yapılmasını talep geden güvenlik güçleri ile göçmenler arasında çıkan tartışma kısa sürede taşların da kullanıldığı arbedeye dönüştü.

Akçakale Belediye Başkanı Abdulhakim Ayhan, sınırdan geçmek isteyen Suriyelilere polisin müdahale ettiğini söyledi.

Güvenlik güçlerinin grubu geri gönderdiğini ancak gruptakilerin kapıya taşla saldırıya başladığını ifade eden Ayhan, şöyle konuştu:

"Yaklaşık bin Suriyeli Akçakale Sınır Kapısı'ndan pasaportsuz girmek istedi ancak güvenlik güçleri bu duruma müsaade etmedi. Polisler onları geri gönderince, bizim gümrük kapısına doğru taşlı saldırıya başlamışlar. Ondan sonra bizim tampon bölgesinde bulunan kulübelerimizi yaktılar. Söndürdük. Olay yatıştı diye düşünerek geri çekildik. İdare binasına geldikten sonra baktık rastgele silah sıkmaya başladılar. İşin kötüsü bir polisimiz ağır yaralı. Onu Şanlıurfa'ya sevk ettik. Şimdi durum sakin ama ilçede bir tedirginlik var."

12 kişi yaralandı

Olayda 12 kişinin yaralandığını belirten Şanlıurfa Sağlık Müdürü Erdoğan Duran, durumu ağır 2 polisin Şanlıurfa'ya sevk edildiğini söyledi.

Diğer yaralıların tedavisinin Akçakale'de sürdüğünü ifade eden Duran, şunları kaydetti:
"Olayda 12 yaralı var. Bunlardan 7'si ateşli silahla, 5'i de arbedede yaralandı. Silahla yaralananlar arasında bir asker ile polis memurları Ferhat Avcı ve Mehmet Yenenci bulunuyor. Yaralı 4 vatandaşın kimliğini henüz tespit edemedik."

Duran, ağır yaralanan polis memuru Serhat Avcı'nın Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde ameliyata alındığını bildirdi.

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler