YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Suriyeli kürtlerin güvenli limanı Türkiye
Suriyeli kürtlerin güvenli limanı Türkiye
24 Eylül 2014 12:04
Tarih boyunca kapısına sığınan mazlum insanlara kucak açan Türkiye, IŞİD'den kaçan Suriyeli Kürtlere de şefkat elini uzattı.

Suriye'de, IŞİD ile bazı Kürt gruplar arasında artan çatışmalardan kaçan yaklaşık 140 bin Suriyeli Kürt, tek çareyi Ortadoğu'nun güvenilir limanı konumundaki Türkiye'ye sığınmakta buldu.

Çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan kalabalık gruplar, uzun ve can tehlikesi taşıyarak yaşadıkları zorlu yürüyüşün ardından Suriye sınırındaki Suruç ilçesindeki sınır kabul noktasına ulaşıyor.

Türkiye sınırına ulaşan genci yaşlısı her sığınmacının endişe ile karışık yorgun yüz ifadelerinin yerini sevinç gözyaşları alıyor. AFAD kontrolünde kayıtlarının alınmasının ardından Türkiye topraklarına adım atan Suriyeliler, ilk olarak Mehmetçiğin gülen yüzüyle karşılaşıyor.

Kimi zaman yükünü taşımakta zorlandığı görülen sığınmacılarla askerlerde yakından ilgileniyor. Zaman zaman misafirlerinin çocuklarını kucaklayan Mehmetçik kimi zaman ise yorgun olan sığınmacıların yüklerini ulaşım araçlarına kadar taşıyor. Suruç Kaymakamlığı tarafından tahsis edilen otobüslerle misafirler ilk olarak yaklaşık 20 kilometre ilerideki geçici barınma merkezine alınıyor.

Burada insani ihtiyaçları karşılanan Suriyeli Kürtler, istekleri doğrultusunda oluşturulan konaklama merkezlerine sevk ediliyor ya da kendi akrabalarının yanına gidiyor. Devlet imkanlarının yanı sıra bölge halkı ve sivil toplum kuruluşları da Suriyeli Kürtlerin ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için adete seferber oluyor.

Başta İHH Vakfı, Yeryüzü Doktorları Derneği ve belediyeler olmak üzere misafirlerin ihtiyaçlarının büyük bir bölümü giderilmeye devam ediyor. Yüz bin civarında nüfusu bulunan Suruç ilçesi bir hafta içerisinde kendi nüfusundan daha fazla sığınmacıya ev sahipliği yapmaya başladı.

Öte yandan ilçedeki yoğunluk cadde ve sokaklara da yansıyor. İlçenin ana yol güzergahında ise zaman zaman trafik yoğunluğu oluşuyor.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler