YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Suriyeli heyetten Davutoğlu'na destek teşekkürü
Dışişleri Bakanı Davutoğlu, New York'ta Suriyeli heyetle görüştü. Heyet, Davutoğlu'na Türkiye'nin Suriye krizinde ortaya koyduğu ilkeli tutum ve halka verdiği destek için teşekkür etti.
Suriyeli heyetten Davutoğlu'na destek teşekkürü
22 Eylül 2013 / 08:07 Güncelleme: 22 Eylül 2013 / 09:05

Diplomatik kaynaklardan verilen bilgiye göre, görüşmede Davutoğlu, Suriye halkının onurlu bir yaşam için verdiği haklı mücadeleyi er ya da geç kazanacağını, krizin ve Esed'in katliamlarının ülkede büyük tahribat yaratttığını ancak Suriye'nin her türlü zorluğun üstesinden gelebilecek güçte olduğunu belirtti. Davutoğlu, Türkiye'nin bugün olduğu gibi yarın da Suriye halkının yanında olmaya devam edeceğini kaydetti.

Suriye ile Türkiye arasında tarihi bağlar bulunduğunu, Suriye halkının büyük acılara maruz kaldığı bugünlerde Türkiye'nin buna duyarsız kalamayacağının altını çizen Bakan Davutoğlu, Türkiye'nin bu krizde başka türlü davranmasının mümkün olmadığını söyledi.

Suriyeli heyet üyeleri de Türkiye'ye, ülkelerinde yaşanan krizin başından beri ortaya koyduğu ilkeli tutum ve Suriye halkına verdiği kapsamlı destek için teşekkür etti. 

Ülkelerinin ileride barışa, istikrara ve demokrasiye kavuşmasında en önemli katkının Türkiye'ye ait olacağını ifade eden Suriyeli heyet, Türkiye'nin birçok zorluğa göğüs gererek gösterdiği bu dayanışmayı hiçbir zaman unutmayacaklarını ifade etti.

Suriyeli heyet üyeleri, Türkiye'yi artık kendilerine ana vatanları kadar yakın gördüklerini aktarırken, uluslararası toplumun Suriye'deki insanlık trajedisi karşısında gösterdiği duyarsızlıktan yakındı.

Suriyeli heyetin toplantıda ayrıca, ABD yönetimi ve kongresini Suriye'deki durum konusunda bilgilendirmek ve doğru yönde harekete geçirmek amacıyla gerçekleştirdikleri faaliyetlerle ilgili bilgi sundukları aktarıldı.

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler