YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Suriye'den operasyon için küstah açıklama
Suriye hükümeti dün gece yapılan Şah Fırat operasyonuna yönelik açıklama yaptı.
Suriye'den operasyon için küstah açıklama
22 Şubat 2015 / 14:17 Güncelleme: 22 Şubat 2015 / 14:46

Süleyman Şah Türbesi'nin taşınması için başlatılan Şah Fırat Operasyonuna ilişkin Suriye hükümeti: "Türkiye operasyonla ilgili olarak konsolosluğu bilgilendirdi ancak onayımızı beklemedi. Bu 'saldırganlığın geri yansımaları'ndan Türkiye'yi sorumlu tutuyoruz." açıklasında bulundu.

Suriye hükümeti, Türkiye'nin operasyon hakkında Suriye konsolosluğunu bilgilendirdiğini ancak uzlaşma sağlanmadan hareket geçtiğini öne sürdü.

Suriye devlet televizyonu, operasyonu 'Kuzey Suriye'ye' olarak niteledi.

Türkiye'nin Süleyman Şah Türbesi ve çevresi üzerindeki hakkı Fransızlarla yapılan Ankara Anlaşması ve Batılılarla yapılan bir diğer anlaşma olan Lozan'da güvenceye alınmıştı. buna rağmen Türkiye oradaki askerlerimizin can güvenliğini koruyamadığı gibi tarhi mirasımız da tehlike altındaydı.

Öte yandan Genelkurmay Başkanlığı, Suriye'ye ait bir uçağın Türkiye sınırına yaklaşması üzerine F-16 uçaklarının bölgeye gönderildiğini bildirdi.

Cumartesi sabah saatlerinde yaşanan olayla ilgili Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinden yapılan açıklamada şöyle denildi:

"İncirlik'ten saat 09.27'de kalkış yaparak Hatay- Osmaniye- Gaziantep bölgesinde hava muharebe devriye görevi icra eden 2 F-16 uçağımız, Suriye'ye ait bir adet SU-24 uçağının, Hatay Karbeyaz güneyinde sınırımıza yaklaşması üzerine bölgeye yönlendirilmiş, ancak Suriye'ye ait söz konusu hava aracı sınırımıza 2.3 deniz mili kala geri dönerek bölgeden uzaklaşmıştır. 2 F-16 uçağımız, hava devriye görevini saat 11.52'de tamamlayarak görevi bir sonraki 2 F-16'ya devretmiştir. 6 F-16 uçağı ile Türkiye-Suriye hudut hattı boyunca devriye uçuşu icra edilmiştir."

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler