YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Suriye'den geçişler arttı!
Suriye'den geçişler arttı!
27 Haziran 2012 12:28
Atalay: Suriye'den Türkiye'ye geçişlerde artış oldu
Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Suriye'de yaşanan son gelişmelerden sonra Türkiye'ye geçişlerde bir artış olduğunu belirterek, ''Son günlerde 400-500 kişilik geçişler oluyor. Bunların arasında çok sayıda subaylar ve askerler var'' dedi.

Atalay, Ekonomi Bakanlığı'nda düzenlenen Türkiye-Bosna Hersek Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) 4. Dönem Toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Atalay, bir gazetecinin Suriye'de Türk askeri uçağının düşürülmesiyle ilgili Başbakan Erdoğan tarafından çok önemli açıklamalar yapıldığı ve daha sonra Suriye sınırında askeri hareketlilik yaşandığına dair haberler geldiğini belirterek, yeni bir gelişme olup olmadığını sorması üzerine, Başbakan Erdoğan'ın grup toplantısında bu konuyla ilgili çok geniş bir açıklama yaptığını söyledi.

Suriye'deki olayla ilgili yeni bir gelişme olmadığını ifade eden Atalay, yeni gelişme olması durumunda başta Dışişleri Bakanlığı olmak üzere ilgili kurumun gerekli açıklamaları yapacağını kaydetti.

Atalay, ancak Suriye'den Türkiye'ye geçişlerde bir artış olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti.

''Suriye'deki bu son gelişmelerden sonra Türkiye'ye geçişlerde bir artış oldu. Son günlerde 400-500 kişilik geçişler oluyor. Dün de yine 400 civarında bir geçiş oldu. Bunların arasında çok sayıda subaylar ve askerler var.

Çadırkentlerde ve konteynerkentlerdeki Suriyeli vatandaşların sayısının 33 bine ulaştığını ifade edeyim. Daha önce Suriye'den Türkiye'ye geçişlerde bir azalma olmuştu. Son gelişmelerden sonra Suriye'den gelen vatandaş sayısı 33 binin üzerine çıktı.''

Atalay, bir başka gazetecinin özel yetkili mahkemelerle ilgili Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'ın açıklamalarını hatırlatması üzerine de bu konuda nasıl bir yeni uygulama olacağına dair henüz verilmiş bir karar olmadığını ifade ederek, ''Başbakanımız, özel yetkili mahkemelerle ilgili çalışma olduğunu açıklamıştı. Bu çalışmalar devam ediyor'' dedi. (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler