YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Suriye'de dehşete düşüren işkence fotoğrafları
Suriye’de Esed rejimi tarafından işlenen savaş suçlarını belgeleyen rapor ve fotoğraflara ulaşıldı.
Suriye'de dehşete düşüren işkence fotoğrafları
21 Ocak 2014 / 06:40 Güncelleme: 21 Ocak 2014 / 08:49

Anadolu Ajansı, Suriye'de Esed rejimi tarafından işlenen savaş suçlarını belgeleyen rapor ve fotoğraflara ulaştı.

Suriye ordusunda 13 yıl askeri polis olarak görev yapan bir kişi, ülkede yaşanan iç savaş boyunca, rejime bağlı askeri hastanelere ölü olarak getirilen kişilerin fotoğraflarını çekmekle görevlendirildi.

Hastaneye getirilen kişilerin tamamı gözaltındayken işkence, elle boğma ve aç bırakılarak öldürülen Suriyeli muhaliflerden oluşuyordu. Askeri polis her gün, ölü olarak getirilen bu kişilerin yüz ve beden fotoğraflarını çekerek, numaralandırıp üstlerine teslim etti.

Cesetlerin yüz ve bedenleri üzerine elle yazılan şifreli notlarla beraber çekilen bu fotoğraflar, Suriye ordusu içinde sistematik olarak verilen öldürme emirlerinin yerine getirildiğine dair belge olarak kabul gördü.

Çalışma arkadaşlarıyla iki yılda 55 bin kare fotoğraf çeken askeri polis, sistematik işkenceyle öldürme politikasına dayanamayarak Suriyeli muhaliflerle gizlice irtibat kurdu. Askeri polis, iki yıl boyunca çekilen fotoğrafları düzenli olarak bir flaş belleğe kaydetti ve gizlice muhaliflere verdi.

Muhaliflerin girişimleri sonucunda, İngiltere’de savaş suçu ve insanlığa karşı işlenen suçlar konusunda söz sahibi uluslararası hukukçular ile adli tıp ve adli fotoğraflar konusunda uzman kişilerden oluşan özel bir komisyon kuruldu. Komisyonda, Birleşmiş Milletler tarafından daha önce savaş suçu işlemiş eski Yugoslavya Devlet Başkanı Slobodan Miloseviç ve Sierra Leona için kurulan özel mahkemelerde görevlendirilmiş savcı ve avukatlar da yer aldı.

Fotoğrafların ve diğer görüntülerin gerçek olup olmadığı ve üzerlerinde oynama yapılıp yapılmadığı konuları İngiltere’de bir laboratuvarda incelendi. İncelenen  materyallerin  tümünün müdahale edilmeyen gerçek fotoğraflar olduğu tespit edildi.

Komisyon 55 bin fotoğraftan 26 binini inceledi. Fotoğraftaki kişilerin, sistematik işkenceye tabi tutulduğu, kurbanlara elleri ve ayakları bağlıyken işkence yapıldığı, tel, ip ve hatta araçlardaki "triger kayışı"na benzer cisimlerle boğulduğu inceleme sonunda tespit edildi. Dikkat çeken bir diğer önemli tespit de açlığın bir işkence yöntemi olarak kullanılması oldu. Komisyon, bu yöntemlerle öldürülen ve 55 bin kare fotoğrafı çekilen kişi sayısının yaklaşık 11 bin olduğu tahmininde bulundu.

Fotoğrafları çeken kişiyi,  Suriye dışına kaçmasının ardından görgü tanığı olarak da dinleyen Komisyon üyeleri, konuyla ilgili diğer şahitlerin ifadelerine başvurdu. Komisyon, tüm bulguların, savaş suçu için kurulacak hukuk mahkemesince kabul edilebilir "açık deliller" olduğuna karar verdi.

Bu delillerin Esed rejimine karşı, "insanlığa karşı suç" ve "savaş suçları" için açılacak davalarda "güçlü deliller" olduğuna karar veren Komisyon, çalışmalarını bir rapor haline getirdi. Rapor tüm Komisyon üyeleri tarafından imzalandı.

İŞTE İNSANLIĞIN UTANCI, O DEHŞET KARELER

00:13
 // KATLİAM VE VAHŞETİN ORTAKLARI
Efendim, Esed aslında kendi ülkesini, teröristlere(!) karşı koruyor, Türkiye'den Tırlar dolusu silah gidiyor, IHH El kaide'ye lojistik destek veriyor diyenler ve Ümmeti Muhammed'e beddua ve lanet okuyan, siyonist yalayıcıları da sorumludur. Obama da sorumludur. Al işte Obama! Kimyasal ile öldürme de, ne ile öldürürsen öldür dedin. Bunda en büyük pay senin. Mit'in yardım götürdüğü yardım tırlarına müdahele eden, savcılar da, Esed'in ortağıdır. Evet, Gülen efendi; hiç olmazsa hayatında bir kere de olsa, gerçekten ve kalpten ağla!...
21 Ocak 2014 00:13
23:34
 // TIRLAR DOLUSU CESET
Bu fotoğraflar, Esed itinin ve Türkiye'deki paralel yapının yüz karası, aynı zamanda sonudur. Devletin bu mazlum insanlara gönderdiği yardım tırlarını engellemek isteyenler...! Hala insan içine çıkacak yüzünüz var mı!? 55 bin işkence ve açlıkla öldürülmüş insan, kaç tır dolusu insan eder! Tuuu! Sizin yüzünüze... Tuuu!!!...
20 Ocak 2014 23:34
22:34
 // !!!VAHŞET!!!
Görüntüler yayınlamaya başlayınca, sofraya yeni oturmuştum ve lokmalar boğazımdan geçmedi. Açım ama iştah yok. Çünkü o insanlar aç bırakılıp, aylarca sistematik işkenceye tabi tutulmuş. Nutkum tutuldu. Başka bir şey söyleyemiyorum. TIRLAR DOLUSU CESET başlıklı yorumumu kendime geldikten sonra yazacam....
20 Ocak 2014 22:34
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler