YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
''Suriye'de ciddi siyasi değişimler yaşanabilir''
Gazeteci yazar Abdulkadir Şen "Suudi Arabistan ABD'nin diğer ülkelere karşı tutumundan son derece rahatsızlık duymaktadır. Rusya ve ABD dışında 3. bir gücün yükselmesiyle Suriye'de çok ciddi siyasi değişimler yaşanabilir'' değerlendirmelerinde bulundu.
''Suriye'de ciddi siyasi değişimler yaşanabilir''
10 Mart 2016 / 03:14 Güncelleme: 10 Mart 2016 / 06:41

Kanal A'da yayınlanan Mehmet Toprak'ın sunduğu A Politik programına konuk olan Gazeteci- yazar Abdulkadir Şen ve Ak Parti 25. dönem Hatay milletvekili Mehmet Alğan 6. yılına giren Suriye olaylarına dair değerlendirmelerde bulundu. 

"Suriye'de halka ilk kurşun sıkan rejim güçleridir"

Suriye Dera'da çocukların katledilmesiyle başlayan süreç ve devamında yaşananlarla ilgili açıklamalarda bulunan Abdulkadir Şen, "Bilinen bütün iddialara ve ithamlara rağmen Suriye direnişi son derece olağandışı bir şekilde gerçekleşmiş ve halk 8 ay boyunca eylemlerinde silaha sarılmamıştır. Suriye'de halka ilk kurşunu sıkan rejim güçleridir. Yabancı anlamında da rejimin dahi 2011'in sonuna kadar Suriye'de yabancı savaşçı olduğuna dair bir belgesi yoktur. 2011'in Nisan ayında Hizbullah üyeleri ve İran devrim muhafızları keskin nişancı olarak halka ateş açmışlardır" dedi. 

"Katliamın %99'unu Esed rejimi yapmıştır"

Şen, bugüne kadar  Suriye'de gerçekleşen olayların raporlarını da paylaşayarak "Suriye'de 480 bin insan katledildi, bunun % 99'unu Esed rejimi katletti. %1'ini IŞİD de dahil diğerleri katletti. Mezhepçi boyutta bir tuzağa düşmemek gerekir. Bu coğrafyanın insanı birbirini katlettikleri ve düşmanların hoşnut oludğu senaryo İslam dünyasının faydasına değildir.  Şii sünni çatışması bir tuzaktır" değerlendirmelerinde bulundu.

''Suriye devrimi Tunus'ta Zeynel Abidin Bin Ali'nin devrildiği gün başlamıştır''

Ak Parti eski milletvekili Mehmet Alğan ise, Esed rejimi ve Suriye halkının bunun karşısındaki duruşunu değerlendirerek " Esed rejiminin mantığı insanları öldürerek bir doktrin geliştirip 3 kuşağın sokağa çıkma cesaretini ellerinden alarak, tepelerinden bırakılan varil bombalarıyla terbiye etmeye çalışarak, bir kuşağı kurtarmaya çalışmaktır. 

Suriye halkının içinde bulunduğu ortam, onların siyasi olarak varlıklarını açıklayabilmelerine müsade etmemiştir ama bu toplum eline geçen her fırsatta, en ilkel yöntemlerle daha özgür bir hayat isteme yoluna gitmiştir. 

20 milyon nüfuslu Suriye'de 40 yıldır yaşanan hadisede, insanlar ağaç kovuğundan çıkmaya çalıştıkça sürekli geri itiliyorlar. Suriye devrimi Tunus'ta Zeynel Abidin Bin Ali'nin devrildiği gün başlamıştır. Eğer bir zulüm ortamında yaşıyorsanız birgün bir fırsat çıkacak bir kıvılcım patlayacak diye. Tunus'ta yanan bir ateşin diğer coğrafyaları etkilememesi mümkün değildir" dedi.

''Suriye'de çok ciddi siyasi değişimler yaşanabilir''

Bütün bu süreçte ABD ve Rusya dışında 3. bir güç olarak Suudi Arabistan'ın ortaya çıkmasının Suriye'deki dengeleri ciddi oranda değiştirebileceğini ifade eden belirten Şen " Suudi Arabistan, Türkiye'yle aşağı yukarı aynı kaderi paylaşıyor. Türkiye uzun yıllar müttefik bildiği ABD ve Batılı ülkelerin, Türkiye'nin düşman olarak saydığı kendilerinin de bunu kabul ettiği birtakım grupları desteklemesiyle, sınırlarında bir tehdit algısı hissediyor. 

Aynı şekilde Suudi Arabistan'da uzun yıllar Amerika'yla iyi ilişkileri vardı fakat ABD'nin diğer ülkelerle tutumundan dolayı son dönemlerde bu bozuldu. Bu tarz ittifaklar daha önce de yaşanmıştır. Ortak endişeler ülkelerin birleşmesini sağlıyor. Rusya ve ABD dışında 3. bir gücün yükselmesiyle Suriye'de çok ciddi siyasi değişimler yaşanabilir" değerlendirmelerinde bulundu. 

 

KANALAHABER.COM / ÖZEL İÇERİK

telli
 // ali
tespitler çok tutarlı...
10 Mart 2016 Perşembe 11:57
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler