YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Suriye'de bir kıyım yaşanıyor
Suriye'de bir kıyım yaşanıyor
29 Temmuz 2013 11:58
AFAD Başkanı Fuat Oktay, Mısır'daki gelişmelerin Suriye olayını biraz daha gölgelediğini belirterek. Suriye'de şu anda bir kıyım yaşanıyor ve yoğun kaçış var" dedi.

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanı Fuat Oktay, Suriye'deki insani trajedinin yoğun biçimde devam ettiğine dikkati çekerek, şöyle konuştu:

"Özellikle son haftalarda Mısır'daki gelişmeler nedeniyle Suriye olayı biraz daha gölgelenmiş gibi oldu. Suriye, daha rahat hareket eder noktaya geldi. Orada şu anda bir kıyım yaşanıyor ve yoğun kaçış var. BM'nin yaklaşık 5 milyon insanın yerini terk ettiği noktasında raporu var. Bugüne kadar 1,6 milyon, mülteci şeklinde ülkeden ayrılmıştı. BM tarafından tüm komşu ülkelere, bugünden yıl sonuna kadar rakamın çok daha hızlı artabileceği yani Suriye'den kaçışların çok daha yoğunlaşabileceğiyle ilgili uyarılar var."

Türkiye'nin Suriye ile ilgili üzerine düşeni fazlasıyla yaptığını bildiren Oktay, "Ancak insani konularda, ne kadar yardım yaparsanız yapın 'yeterli' diyebileceğiniz bir şey yok. Çünkü insan hayatı söz konusu. Birey, çocuk, hasta, ihtiyaç sahibi bir insan var. Dolayısıyla 'Yeter, yaptım, bundan sonrası beni ilgilendirmiyor' deme şansınız yok" dedi.

Suriyelilere destek konusunda "Millet olarak gurur duyabiliriz" diyen Oktay, "Gelecekte de aynı şeyi söylüyor olacağız. Nasıl bugün Somali için 'Kimse yokken biz vardık' diyorsak, Suriye için de aynı şeyi söyleyeceğiz. Tarih de bunu böyle diyecek" ifadesini kullandı.

Etiketler: ,
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler