YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Suriye uçağı sınıra yaklaştı
Suriye uçağı sınıra yaklaştı
15 Temmuz 2014 14:05
Genelkurmay Başkanlığı, Türkiye-Suriye sınır bölgesinde iki F-16 uçağının, Suriye'ye ait bir uçağın sınırlara yaklaşması üzerine bölgeye yönlendirildiğini ancak söz konusu hava aracının geri dönerek bölgeden uzaklaştığını bildirdi.

Genelkurmay Başkanlığının internet sitesinde yer alan, TSK'nın günlük faaliyetlerine ilişkin duyuruya göre, Türkiye-Suriye hudut bölgesinde hava muharebe devriye görevi icra eden iki F-16 uçağı,Suriye'ye ait bir SU-24 uçağının sınırlara yaklaşması üzerine bölgeye yönlendirildi ancak söz konusu hava aracı, sınıra 1,7 deniz mili kala geri dönerek bölgeden uzaklaştı.

Duyuruya göre,6 F-16 ile Türkiye-Suriye hudut hattı boyunca devriye uçuşu yapıldı.

Sahil Güvenlik Komutanlığına ait iki bot ile Ege'de, üç bot ile Türkiye-Suriye deniz yan hududunda, karakol görevi gerçekleştirildi.

TSK unsurlarının Avrupa Güvenlik ve İş Birliği Teşkilatı (AGİT) bünyesindeki görevleri kapsamında da Türkiye, Açık Semalar Antlaşması (ASA) kapsamında ABD ile müşterek olarak, 14-18 Temmuz 2014 tarihleri arasında Rusya Federasyonu üzerinde bir gözlem uçuşu icra edecek. Türk ASA gözlem uçağı (CN-235) ile gerçekleştirilecek olan gözlem uçuşu esnasında, uçakta Türk ve ABD'li uzmanların yanı sıra Rus yetkililer de hazır bulunacak.

ASA gözlem timi gözlem uçuşu ve görev sonu çalışmalarının tamamlanmasından sonra 18 Temmuz'da yurda dönecek.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler