YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Suriye Ordusu'ndan ilk açıklama
Suriye Genelkurmay Başkanlığı Türk savaş uçakları tarafından sınır ihlali yaptığı gerekçesiyle düşürülen Suriye helikopteriyle ilgili açıklama yaptı.
Suriye Ordusu'ndan ilk açıklama
17 Eylül 2013 / 09:05 Güncelleme: 17 Eylül 2013 / 09:09

Açıklamada, bir keşif helikopterinin pazartesi günü öğleden sonra Türkiye sınırlarından giren teröristleri izlemek için Lazkiye kırsalı Bedama bölgesinde yaptığı uçuş sırasında radardan kaybolduğu ifade edildi.

Helikopterin teknik bir hata sonucunda kısa bir mesafeyle Türk hava sahasına geçtiğinin ve hemen Suriye hava sahasına döndüğünün belirtildiği açıklamada Türk savaş uçaklarının derhal ve doğrudan helikoptere ateş açtığı ve helikopterin Suriye topraklarında düştüğü ifade edildi.

SANA haber ajansının aktardığına göre, helikopterin herhangi bir savaş görevinde olmadığını belirten Suriye Genelkurmay'ı, Türk uçaklarının "aceleci" bir tepki gösterip helikoptere doğrudan ateş açmasının Erdoğan hükümetinin Suriye'ye karşı tansiyonu yükseltme ve iki ülke arasındaki sınırda gerginliği artırma yönündeki gerçek niyetlerinin bir kanıtı olduğunu öne sürdü.

Angajman kuralları değişmişti

2012'nin haziran ayında Türk savaş uçağının Suriye tarafından düşürülmesinin ardından Türkiye angajman kurallarını değiştirmiş, uyarı yapmadan sınırını ihlal eden veya tehdit eden suriye askeri hava araçlarına ateş açacağını bildirmişti.GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler