YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Suriye o fotoğraflarla ilgimiz yok' demedi
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İsviçre'nin Davos kasabasında CNBC-e Genel Yayın Yönetmeni Servet Yıldırım'ın sorularını yanıtladı.
'Suriye o fotoğraflarla ilgimiz yok' demedi
23 Ocak 2014 / 13:49 Güncelleme: 23 Ocak 2014 / 13:57

Bakan Davutoğlu, yayınlanan işkence fotoğrafları ile ilgili ‘Rejim o fotoğraflarla ilgimiz yok diyemedi.’ Dedi.

Dün İsviçre'nin Montrö kentindeki Suriye Barış Konferansı'ndan başlayalım. İlk günkü açıklamalar çok umut vermedi. Nasıl bir başlangıç oldu? Uzlaşabilmeleri mümkün mü sizin beklentiniz nedir?

''Açıkçası bizim için çok sürpriz olmadı. Ancak olumlu tarafından bakıldığında üç önemli olumlu yönü var. Birincisi Cenevre 2 efsane haline dönüşmüştü yapıldı ve önemliydi. İkincisi ilk defa taraflar belli oldu karşılıklı oturdular konuştular. Rejim belli ama karşı tarafın muhatabı kim sorusunu hep sordular rejim yanlıları. Karşılıklı iki tarafın oluşması çözüm için ana şartlardan birini gerçekleştiriyor. Üçüncüsü görünüşte olumsuz ama sürece olumlu katkı yapacak şeylerden biri Suriye rejimi adına Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim'in yaptığı konuşma bir çok maskenin düşmesine yol açtı.

Dikkat edin hep rejim her şeyi görüşmeye hazır barışçıl bir yaklaşımı var deniyordu. Ama dün iki konuşmayı yan yana koyduğunuz Muallim bütün konuşmasında olumlu kavram kelime kullanmadı geçiş süreci demedi, halkın iradesi demedi. Sadece ve sadece o salonda bulunan bütün ülkelere Rusya dışında muhalefete de suçlamalarda bulundu bize de. Bu da hala rejimle ilgili umut besleyenler açısından çok açık bir tablo ortaya koydu.
Onu destekleyen ülkelerin dahi bir hayal kırıklığı vardı böyle konuşacaksan niye buraya geldin gibi. Bu tablonun ortaya çıkması da bir kazanımdır. Yarın tekrar başlayacaklar iki taraf dolaylı görüşmelerle. Dün ben muhalefetle gece uzun bir görüşme yaptım. Onların dünkü konuşması gayet vizyonerdi şimdi de bu tutumlarını sürdürmeleri ve Suriye'nin geleceğinde üstlenecekleri rol konusunda uluslararası toplumun daha da ikna olması açısından pozitif bir dil kullanmaları yönünde tavsiyelerde bulunduk.

''Rusya ve Çin' bile 'Esad kalmalı' diyemedi''

Cenevre 2 gerçekleşti. Dün tablo çok netleşti. Bir kaç ülke hariç 'Esad kalmalı' diyen yok. Rusya ve Çin bile 'Esad kalmalı' diyemedi.

Suriye'de işkence fotoğrafları

Rejim o fotoğraflarla ilgimiz yok diyemedi. Raporun ardındaki heyeti tüm dünya tanıyor. Muhalefet partilerimizden hala bir ses yok. Cenevre'de bu gündeme geldi. Bu konu BM'de de incelemeler sürecek, dosya kapanmayacak. Bu fotoğrafların örtülmesi mümkün değil. Bunu yapanlar mutlaka adalet önünde hesap verecekler.

Adana'da TIR'ların durdurulması

Bu kampanyayı yapanlar Muallim'in ağzını kullanıyor. Teröre destek veren ülke gibi göstermek istiyorlar. Herkesin farkında olması lazım sınırımızın hemen ötesinde bir savaş yürüyor. O TIR'larda insani yardım iletemezseniz o zaman sınırınıza yığınılıyor. Sınır ötesine yiyecek, içecek, ilaç her türlü yardımı gönderiyoruz. Bunun planlaması çok önce yapıldı. Bu yardımlar 2 senedir gidiyor. Bunu yapanlar Türkiye'yi mahkum ettirmek istiyorlar.

PYD'nin özerlik ilanı

Suriye'nin geleceğini etkilemez. Cenevre'de Kürtler dışlanmadı. Suriye-Kürt Ulusal Konseyi Cenevre'de. Kürtlerin dışlanması söz konusu değil buna biz izin vermeyiz.''

 

İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler