YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Suriye krizi Türkiye'yi etkiledi
Suriye krizi Türkiye'yi etkiledi
19 Ekim 2014 15:22
Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Durumlar Koordinatörü Valerie Amos, Şanlıurfa'nın Suruç İlçesi'nde IŞİD saldırısından kaçarak Türkiye'ye sığınan mültecileri ziyaret etti.

Mültecilerin barındığı kampta inceleme yapan Amos, "Suriye krizi başta Türkiye olmak üzere bölge ülkelerini; insani, ekonomik ve sağlık yönünden etkiledi" dedi.

Suriye'nin Kobani İlçesi'nde IŞİD ile YPG güçleri arasındaki çatışmalar nedeniyle evlerini terk eden binlerce Suriyeli, sınırı aşarak Şanlıurfa'nın Suruç İlçesi'ne geldi. Türkiye'ye sığınan Suriyeliler'den bir bölümü Suruç'ta bulunan ve kampa dönüştürülen YİBO'ya yerleştirildi.

BM Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Durumlar Koordinatörü Valerie Amos öğle saatlerinde Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanı Fuat Oktay ile birlikte Suruç'a geldikten sonra sığınmacıların kaldığı kampı ziyaret etti. YİBO'ya sığınan mülteciler hakkında brifing alan Amos, kampta konaklayan Kobanili çocuklarla yakından ilgilendi.

Amos, Türk yetkililerine Kobani'den gelen sığınmacılara yaptıkları yardımlar için teşekkür etti. Kobani'den gelen mültecilerin Suruç halkı ile birlikte kalmalarından etkilendiğini ifade eden Amos, şöyle dedi:

"Yerel ve ulusal otoritelerin, AFAD ve STK'ların nasıl çalıştığını yerinde gördüm. Burada sadece 5 bini aşkın Suriyeli var. Buradaki topluluğun yarısından fazlası çocuk. Bu çocukların desteğe ihtiyacı var. Bu çocuklar koruma altındalar. BM, UNICEF ve AFAD ile birlikte çalışıyorlar. Burada kalıcı olarak yapılacak bir kamp çalışması var. Burası geçici olarak hizmet veriyor. Suriye krizinin bugün bu bölgede özellikle Türkiye'ye ve bölgedeki ülkelere etkisi oldu. Artan sayıda insan hakları ihlalini görüyoruz. Bu krizlerin insani etkisi var, sağlık etkisi var ekonomilere etkisi var." 

AFAD Başkanı Fuat Oktay ise Türkiye'nin Suriye krizinin ilk gününden beri takipçisi olduğunu ve 1 milyon 600 bin Suriyeli'ye kapılarını açtığını kaydetti. Mültecilerin Türkiye'ye 4.5 milyar lira maliyeti olduğunu belirten Oktay, uluslararası camianın ise sadece 206 milyon dolar katkısının bulunduğunu ifade etti.

BM Genel Sekreter Yardımcısı Valerie Amos'a ziyareti sırasında; Suruç Kaymakamı Abdullah Çiftçi ile AK Partili Şanlıurfa Milletvekilleri Abdülkerim Gök ile Seyit Eyyüpoğlu da eşlik etti. 

Kızılay'dan sınırda bekleyenlere yardım

Suriye'nin Kobani kentinden Türkiye'ye geçmek için Yumurtalık bölgesinde bekleyen Suriyelilere Kızılay tarafından gıda ve su yardımı yapıldı.

Suruç’un Mürşitpınar Mahallesi'nin karşısında bulunan Suriye’nin Kobani kentinde IŞİD üyeleri ile YPG güçleri arasında başlayan çatışmaların ardından Suriyeliler'e yönelik başlatılan yardım çalışmaları sürüyor.

Suruç Kaymakamlığı’nın koordinesinde AFAD ve Türk Kızılayı’nın sürdürdüğü çalışmalar kapsamında Suriye sınır hattındaki Yumurtalık bölgesinde araç ve hayvanlarını bekleyen, Türkiye’ye henüz geçmeyen Suriyelilere; su, süt ve bisküvi dağıtıldı. Sınırda bekleyen Suriyeliler, yapılan yardımdan ötürü Türk Kızılayı görevlilerine teşekkür etti.

 

DHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler