YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Suriye harekatı neden yavaşladı? İşte cevabı...
Türkiye’nin desteğiyle El Bab’a doğru 3 koldan ilerleyen Özgür Suriye Ordusu'nun önündeki en büyük engel mayınlar...
Suriye harekatı neden yavaşladı? İşte cevabı...
23 Eylül 2016 / 08:37 Güncelleme: 23 Eylül 2016 / 08:44

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin 24 Ağustos'ta başlattığı Fırat Kalkanı Harekatı 30'uncu gününü tamamladı.

Terör örgütlerini Türkiye sınırından temizlemek için başlatılan operasyonun ilk ayağında, iki yıldan uzun süredir DAEŞ işgalinde bulunan Cerablus 14 saatte teröristlerden temizlendi.

Cerablus ve çevresinin özgürleşmesinin ardından ikinci adım başladı. Çobanbey'in de DAEŞ'ten arındırılmasıyla Azez-Cerablus arasındaki 98 kilometrelik Türkiye-Suriye sınırı teröristlerden temizlendi.

TSK desteğiyle sınır hattını temizleyen Özgür Suriye Ordusu, gözünü Türkiye sınırında 30 kilometre derinlikteki El Bab'a dikti. 3 koldan El Bab'a yönelen ÖSO'nun ilk hedefinde, DAEŞ'in 'kutsal' gördüğü Dabık var. Dabık'a ulaşmak için Sawran, Baragat ve Kefergan köylerini ablukaya alan ÖSO, günlerdir teröristlerle çatışıyor.

Nihai hedef, El Bab'a 8 kilometre uzaklıktaki Dabık'ı alarak El Bab'a ulaşmak. Azez ile Çobanbey kırsalındaki köylerde de DAEŞ ile ÖSO arasında çatışmalar hız kesmeden sürüyor. Azez ilçesine bağlı Kefergan ve Baragad köyleri ile Azez, Çobanbey bölgeleri arasında ÖSO savaşçıları DAEŞ'e ile savaşıyor.

TSK'nın desteğiyle Cerablus'u 14 saatte DAEŞ'ten temizlemeyi başaran ÖSO karadan ilerleyişine devam ederken, TSK da fırtına obüsleriyle DAEŞ mevzilerini vuruyor. Öte yandan, TSK'ya ait iş makineleri sınır hattında yol açma çalışmalarını sürdürüyor.

YAVAŞ İLERLEMESİNİN NEDENİ DAEŞ MAYINLARI

Suriye'nin kuzeyine yönelik başlatılan Fırat Kalkanı Harekatı'nda, Türk askerinin kontrolündeki ÖSO kuvvetleri güneye doğru ilerleyişini sürdürüyor.

El Bab'a kısa sürede ulaşılacağı ve DAEŞ'ten temizleneceğine dair iddialar olmasına karşın sahadaki kaynaklar ise, harekatın başarıyla devam ettiğini ancak DAEŞ'in yaptığı tuzakların temizlenmesinin zaman aldığına dikkat çekiyor.

DAEŞ'in uzun zamandır elinde tuttuğu köyleri mayınlarla, her türlü patlayıcılarla tuzakladığı belirtilirken, bu temizlik tam olarak yapıldıktan sonra El Bab'a ilerlenebileceği belirtiliyor.

Bab'ın kuzey kısmının ÖSO'nun eline geçtikten sonra Bab'ın çevreleneceği ve ardından harekat yapılacağı planlanıyor. Ayrıca, sahada bir yerin DAEŞ'in elinden daha kolay alındığı, ancak alınan köylerin elde tutulmasının daha zor olduğu belirtiliyor.

s1-019.jpg

FIRAT KALKANI'NDA 30. GÜN

İlk ayını tamamlayan Fırat Kalkanı Harekatı'nda dün 150 DAEŞ hedefine 573 atış yapıldı, 8 noktaya düzenlenen hava harekatında 5 bina imha edildi. Koalisyon güçlerinin 20 hava harekatında da 40 DAEŞ mensubu etkisiz hale getirildi. Harekatın ilk gününden bu yana toplam bin 77 hedefe 4 bin 280 atım yapıldı.

 

SABAH

 // Mustafa
Munbic de alınacak el bab da , ama o zaman kıyamet kopacak....
23 Eylül 2016 15:13
 // Mutlu
Daha 2 gün önce de Kerry uçuşa yasak bölge telaffuz etti. Sanki birkaç gün sonra olacaklara kılıf hazırlıyor gibiler....
23 Eylül 2016 10:48
 // Mutlu
Birkaç gün önce ABD üst üste Afganistan'da polisi, Suriye'de de rejimi "yanlışlıkla" vurdu. Yarın birgün bizim güçlerimizi de "yanlışlıkla" vurmak için zemin hazırlanıyor gibi. Bunlardan herşey beklenir....
23 Eylül 2016 10:43
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler