YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Süreçten herkes memnun"
"Süreçten herkes memnun"
01 Haziran 2013 06:45
Akil İnsanlar Heyeti Karadeniz Grubu Üyesi ve Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, şu anki süreçten her kesimin memnun olduğu söyledi.

Akil İnsanlar Heyeti Karadeniz Bölgesi Grubu Başkan Vekili Vedat Bilgin ve grup üyesi Gündoğdu 26 Haziran Atatürk Kültür Sarayı'nda sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle bir araya geldi. Gündoğdu, burada yaptığı konuşmada, Memur-Sen Genel Başkanı olarak sürecin içinde olduğunu belirtti.

Kırmızı çizgilerinin şehitler olduğunu ve bir iktidarın milletin ortak değeri olan vatanın bölünmezliği, İstiklal Marşı, bayrak gibi konulardan taviz vermesinin intihar etmek olduğunu vurgulayan Gündoğdu, şunları söyledi: "Yüzde 50 oy almış bir partinin intihar etmesi de muhalefetin işine yarar. Ama bu öyle değil. Bu bütünleşme projesidir. Şu anda Doğu'da, Güneydoğu'da askerlerimiz de süreçten memnun, vatandaşlarımız da. Batıya göç edenler de bayram ediyor ki, terk etmek durumunda kaldığı evine döneceği için. Onun için karşı koyanların çözüme değil, çözene karşı olduklarını görüyoruz."

Başarısız olunursa bir şey kaybetmeyeceklerini ifade eden Gündoğdu, "Başarılı olursak millet kazanacak, ülke kazanacak. Başarısız olursak kaostan, tabut siyasetinden beslenenler, silah tüccarları kar etmeye ve millet kaybetmeye devam edecek. Benim bu süreçte ısrarla altını çizerek söylediğim bir şey var. Zaman zaman akıllar devre dışı kalıyor, duygular ön plana çıkıyor. Bazen üç beş teröristin yaptığı bir ırka mal edilebiliyor. Onun için ırkçılık cahiliye toplumundan kalma bir hastalıktır" değerlendirmesinde bulundu.

-"İnsanların yurttaş olarak eşitlendiği bir Türkiye kurulmak üzeredir"

Akil İnsanlar Heyeti Karadeniz Bölgesi Grubu Başkan Vekili Bilgin ise terörün iç ve dış şartlarda konjonktürel olarak bittiğini kaydetti.

Bilgin, şöyle devam etti:

"Terör, bunun için Türkiye karşısında silahlı mücadeleden vazgeçmiştir. Ne pazarlık gücüdür ne de daha önceden söz ettikleri özerkliktir, ne iki dilde eğitimdir. Yani bölünmenin bütün parametrelerinden vazgeçmiştir. Dolayısıyla birlikte yaşayabileceğimiz bir Türkiye, Türkiye'deki her gruptan her etnik kimlikten insan için özgürlüklerin olduğu bir Türkiye, demokratik bir Türkiye, herkes için geçerli olan bir hukukun olduğu bir Türkiye yani insanların yurttaş olarak eşitlendiği bir Türkiye kurulmak üzeredir. Bunun yolu açılmıştır."

Yaklaşık 140 gündür Türkiye'de kan dökülmediğini söyleyen Bilgin: "Terör kan akıtmıyor, şehit haberi almıyoruz. Bu bir yıla ulaştığı zaman terör, o bölgede insanlar üzerindeki siyasi nüfusunu da kaybedecektir. Onun için terörün sayesinde siyasetçi olmuş, siyaset sahnesine çıkmış adamların da esas tedirginliği odur. Onlardan zaman zaman abuk subuk itiraflar duyuyorsunuzdur, onları ciddiye almayın. Onlar kendileri için söylüyor. Yani korkan insanlar mezarlıktan geçerken ıslık çalarmış, bu açıklamalar da onlar açısından bu tür psikolojik rahatlatma operasyonudur. Onları ciddiye alamamak lazım. Türkiye terör sorununu çözüyor. Çünkü Türkiye büyük bir ülkedir" ifadelerini kullandı.

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler