YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Sürecin sessizce yürümesinde fayda var"
TGRT Haber'de yayımlanan ''Ankara Gündemi'' programına katılan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, çözüm süreciyle ilgili soruları yanıtladı.
"Sürecin sessizce yürümesinde fayda var"
07 Mart 2013 / 09:27 Güncelleme: 07 Mart 2013 / 09:34

Babacan, TGRT Haber'de yayımlanan ''Ankara Gündemi'' programında soruları yanıtladı. İmralı'ya giden BDP heyetinin, görüşme tutanaklarının basına yansıması ve çözüm süreciyle ilgili bir soru üzerine, Babacan, şunları kaydetti:

''Süreç Türkiye açısından önemli bir süreç. Başbakanın dikkatli yönettiği bir süreç. Geniş kitleleri ilgilendiren bu sürecin sessizce yürümesinde fayda var. Açık tartışmalarla yapılırsa o kadar zor olur. Sürecin sonuna kadar fazla tartışılmasını ben doğru bulmuyorum. İşin çok boyutu var. Dolayısıyla bu kadar çok yönlü bir işi sessizlikle yürütmek gerekli. Bu muhalefet partileri için önemli bir istismar alanı.''

''Ulusal çıkarlardan taviz vermemiz mümkün değil''

Türkiye'nin eksiğinin iyi bir muhalefetin olmaması olduğunu, muhalefetin her şeyi eleştiren bir anlayışla hareket ettiğini belirten Babacan, ''Türkiye'de öyle kesimler var ki, 'AK Parti kaybetsin, Türkiye de kaybetsin biz buna razıyız.' Böyle çevreler maalesef var. 'Bu ülkenin bu milletin çıkarı ne olur' diye düşünen yok'' ifadelerini kullandı.

Babacan, halkın Başbakan Erdoğan'a çok büyük güven duyduğunu, asla ulusal çıkarlardan taviz vermelerinin mümkün olmadığını, çözüm sürecini aksatmak isteyen girişimlerin etkili olmadığını söyledi.

Terörün özellikle Güneydoğu Anadolu'ya yapılacak yatımların engellediğini, Yüksekova Havaalanı inşaatının bu nedenle defalarca durduğunu belirten Babacan, ''Terör örgütüne ilişkisi olan belediyeler yatırımcıların önüne her türlü engeli çıkardılar. O yatırım olmasın diye uğraştılar. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın yasasın bunla ilgili maddeler koyduk. Gerekli adımları 3 ay içinde atmayınca bakanlık izinleri veriyor geçiyor'' diye konuştu.

''Uzlaşma olmazsa düşüncelerimizi ortaya koyacağız''

Yeni anayasa çalışmalarıyla ilgili bir soru üzerine de Babacan, demokrasinin daha iyi işlediği bir dönemde halkın kendi anayasasını yapmasını istediklerini kaydetti. Babacan, ''Yeni Anayasa ile ilgili bu sürecin ilelebet devam etmesi mümkün değil. Bizim arzumuz yeni döneme yepyeni bir anayasa ile girmek'' dedi.

Babacan, yeni anayasa yazım sürecinde çok fazla yol alındığını ve mutabakatın sağlandığını söylemenin mümkün olmadığını kaydederek, komisyonun çalışmalarına devam ettiğini ancak uzlaşma sağlanmaması halinde parti olarak kendi düşüncelerini ortaya koyacaklarını söyledi.

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler