YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Süreç nasıl işleyecek?
Anayasa değişikliği teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi. Peki bundan sonra süreç nasıl işleyecek?
Süreç nasıl işleyecek?
07 Mayıs 2010 / 07:31 Güncelleme: 07 Mayıs 2010 / 07:32

TBMM Genel Kurulu, 2. tur görüşmelere 2 Mayıs Pazar günü başladı ve gece yarısına kadar sürdü. İlk günkü görüşmeler 10 saat 45 dakika sürdü ve teklifin ilk 6 maddesi kabul edildi.

İkinci gün görüşmeleri ise 3 Mayıs Pazartesi günü başladı ve 11 saat 30 dakika süren görüşmelerde toplam 7 madde görüşüldü.

Bu görüşmelerde, teklifin, siyasi partiler hakkında kapatma davası açılmasını TBMM'nin iznine bağlayan 8. maddesine ilişkin gizli oylamada 327 kabul oyuyla öngörülen beşte üç çoğunluğun (330) altında kalarak düştü.

Teklif üzerindeki 2. tur görüşmelerin üçüncü gününde (4 Mayıs) ise Genel Kurulunun toplam 8,5 saatlik çalışmasıyla 4 maddeye ilişkin gizli oylama süreci tamamlandı.

Dördüncü gün görüşmeler 5 Mayıs Çarşamba günü başladı ve gece yarısını biraz geçe tamamlandı. Bu çalışmalarda teklifin 6 maddesine ilişkin gizli oylama yapıldı. Genel Kuruldaki dördüncü gün görüşmeleri 13 saat sürdü.

Teklifin 2. tur görüşmelerinin son günündeki görüşmelere 24. maddeden başlandı. Teklifin reddedilen 8. maddesine bağlı düzenlemeler içeren Geçici 18. maddesi de öngörülen yeterli kabul oyunu alamayarak, reddedildi. Geçici 18. maddenin gizli oylamasına 282 milletvekili katıldı. Oylamada 203 kabul, 72 ret oyu kullanıldı; 3 milletvekili çekimser kaldı, 1 oy boş çıktı ve 3 oy da geçersiz sayıldı. 

Anayasa değişikliği teklifinin 2. tur görüşmelerine ilişkin süreçte yaklaşık 58 saat mesai yaptı.

TBMM Genel Kurulunun Anayasa değişikliği teklifinin 1. turundaki mesaisi, 19 Nisan Pazartesi günü başlamış ve 23 Nisan günü yapılan özel gündemli toplantı dışında aralıksız 9 gün sürmüştü. Genel Kuruldaki 1. tur görüşmeleri yaklaşık 134 saat süren çalışmaların ardından 29 Nisan'ın ilk saatlerinde tamamlanmıştı.

Genel Kurulun, anayasa değişikliği teklifinin 1. ve 2. turlarındaki görüşmelerinin süresi toplam 192 saate ulaştı.

Anayasa değişikliği teklifi üzerindeki görüşmelere ilişkin süreçte Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile bakanlar çalışmalarını TBMM'de sürdürdüler.

Görüşmeler sırasında zaman zaman yaşanan tartışmalar Genel Kurulda gerginliğe yol açtı. Muhalefet partileri her madde üzerinde değişiklik önergesi verip, görüşlerini açıklamak üzere kürsüye gelerek İçtüzüğün verdiği engelleme haklarını kullandılar.

-SÜREÇ-

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün onaylaması halinde, 330-367 aralığında kabul edildiği için, teklif halkoyuna sunulacak.

Teklif, halkoylamasında bütün halinde oylanacak. Oyların yarısından bir fazla olması durumunda teklif kabul edilmiş olocak ve sonuçların Resmi Gazetede yayımı tarihinde yürürlüğe girecek. Aksi durumda teklif reddedilmiş olacak.

Cumhurbaşkanı Gül'ün teklifin tümünü ya da bazı maddelerini bir kez daha görüşülmek üzere TBMM geri gönderme yetkisi de bulunuyor. Bu durumda, görüşme sürecinin yenilenmesi gerekecek. (Bugün)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler