YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Süreç mecliste görüşülsün'
CHP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç, çözüm süreciyle ilgili bilgi istediklerini belirterek, “Sürecin gerekirse kapalı oturumda mecliste görüşülmesini istiyoruz” dedi.
'Süreç mecliste görüşülsün'
27 Şubat 2013 / 19:34 Güncelleme: 27 Şubat 2013 / 19:37

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, CHP MYK toplantısı devam ederken bir basın toplantısı düzenledi. Koç’un gündeminde, İmralı süreci, 1 Mart Tezkeresi ve Başbakan’ın ‘tutsak’ açıklamaları vardı. Kuzey Irak’a asker gönderilmesini ve Türk hava sahasını yabancı silahlı kuvvetlere açmayı öngören 1 Mart Tezkeresi’nin reddedildiği gizli oturum tutanaklarının açıklanması için Danışma Kurulu’na öneri götüreceklerini belirten Koç, Danışma Kurulu’nda oy birliği sağlanamaması durumunda kararın, Başbakan Erdoğan’a kalacağını söyledi.
 
İmralı süreci
 
İmralı’nın bir ada olmaktan çıktığını ifade eden Koç, İmralı’nın siyasi referans olarak görülmeye başlandığını bildirerek, “Bir bilinmezlik, yakıştırmalar, senaryo yazmaların olduğu bir dönem var. Resmi bir bilgilendirme yok, süreçle ilgi net bir açıklama yok. Var olan bir niyet okuma var. Ayağı yere basmayan bir temenniler, tahminler var. Bir pazarlık mı yapılıyor? Türkiye’nin milli birliğini koruyacak konularda mahcup tavırlar mı sergileniyor?” dedi. Sürece ilişkin CHP’nin var olan tutumunu hatırlatan Koç şunları aktardı:

“Bir barış sağlanacaksa, kan duracaksa CHP olarak mutlu olacağımızı ifade ettik. Başbakan’ın bu süreci kendi çıkarlarına kullanmaması gerektiğini söyledik. Gizli kaklı pazarlıklara girilmemesi gerektiğini vurguladık. Mecliste sürecin gerekirse kapalı oturumda değerlendirilmesi gerektiğini söyledik. Bu önerilerin hepsi havada kaldı. Hiçbirisi gerçekleşmedi. TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in dahil haberinin olamadığı bir süreç yaşanıyor. Sayın Çiçek’in haberi yok. Partide 3-5 kişi dışında kimsenin bilgisi yok.”
 
CHP Parti Sözcüsü Haluk Koç sürece ilişkin sorularının olduğunu dile getirerek, “Ne görüşülüyor? Ne pazarlığı yapılıyor? Kamuoyunun sorguladığı gibi ne alınıyor ne veriliyor? Ayrışma temelli arayışlar. Bunun üzerine inşa edilen siyasetler. Ve bu siyaset inşaatının terör silah şantajıyla ayakta tutulması. Bu gerçek ortada dururken pazarlık çözüm olacak mı?” değerlendirmesinde bulundu.
 
Başbakan'ın 'tutsak' sözleri
 
Başbakan Erdoğan'ın milliyetçilikle ilgili sözlerini gündeme getiren Koç, Başbakan’ın “Devletin elindeki tutsaklar” sözlerine ilişkin de, “Gerçekten Türkiye Cumhuriyeti devletinin elinde tutsak diye değerlendirilecek kimse var mı? Kim bu tutsaklar? Bu kavramın anlamı ne? Bunları açıkla Başbakan. Devletin elinde tutsak yok de, senden beklediğimiz bu” diye konuştu.
 
İnsanların içine girdiği durumdan dolayı intiharı düşünebileceğini ve çıkmaza girebileceğini söyleyen Koç, Başbakan'ın 'gerekirse baldıran zehrini içeriz’ sözlerini hatırlatarak, “Başbakan’ın kendisi ile birlikte baldıran zehrini Türkiye'ye içirmesine asla müsaade etmeyiz” ifadesini kullandı.
 
Köprü ve otoyolların özelleştirilmesi ihalesi
 
Köprü ve otoyolların özelleştirilmesi ihalesinin iptalini de gündemine taşıyan Koç, Başkent Doğalgaz’ın 1 milyar 162 milyon TL ile Torunlar Gıda’ya verilmesine ilişkin, “Başbakan’ın vicdanında köprü ve otoyol özelleştirilmesi gibi Başkent Doğalgaz’ın bu meblağa ile Torunlar’a verilmesinde acaba bir vatana ihanet duygusu depreşiyor mu? Yoksa o devredilen grup Başbakan için özel mi? Bir yandaşlık var mı?” dedi.

Başbakan Erdoğan’ın “Yaradan’dan ötürü yaradılanı seviyoruz” sözlerine değinen Koç, “Sayın Başbakan siz yaratılanı Yaradan'dan ötürü gerçekten sevmiyorsunuz. Yaratılanı kendi çıkarlarına yaradığı ölçüde seviyorsunuz” şeklinde konuştu.


İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler