YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Süreç için elimizden geleni yapacağız
Akil İnsanlar Akdeniz Bölgesi Heyeti, Burdur'un Karapınar köyünde vatandaşlarla bir araya geldi. Kadir İnanır, ''Süreç için elimizden gelen bütün gayreti göstereceğiz'' dedi.
Süreç için elimizden geleni yapacağız
13 Nisan 2013 / 15:38 Güncelleme: 13 Nisan 2013 / 15:51

Burdur'a gelen Rifat Hisarcıklıoğlu, Lale Mansur, Tarık Çelenk, Kadir İnanır, Şükrü Karatepe, Muhsin Kızılkaya, Öztürk Türkdoğan ve Hüseyin Yayman Bucak ilçesine bağlı Karapınar köyünü ziyaret etti.

Vatandaşlar, köy girişinde heyettekileri çiçek vererek karşıladı. Heyettekiler, daha sonra kahvehanede vatandaşlarla bir araya gelerek, sohbet etti.

Heyet Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, burada yaptığı konuşmada, heyet olarak bölgedeki ilk ziyaretlerine Burdur'dan başladıklarını söyledi. Devletin bir süreç başlattığını anlatan Hisarcıklıoğlu, şöyle devam etti:

"Özellikle ülkemizdeki bu huzur sürecinde vatandaşımız ne düşünüyor, halkımız ne düşünüyor? diye bize görev verdiler. Siz de bu süreçle ilgili ne düşünüyorsunuz? İletmek istediğiniz bir şey varsa bunu alıp devletimize iletmek üzere sizlerle beraberiz. Hani eskiden postacı vardı. Şimdi postacı kalmadı. Eskiden mektupla yazışırdık. Şimdi biz sizin postacınız olacağız. Mektubu alacağız, doğru Ankara'ya ileteceğiz."

Kadir İnanır

Kadir İnanır ise süreçle ilgili kaygıları ortadan kaldırmak için Burdur'a geldiklerini ifade etti.

"Yani herkesin bir kaygısı varsa, bizim de var. Onun için konuşarak, diyalogla barış sözcükleriyle ve güzel duygularla sorunlarımızı ortaya koyacağız" diyen İnanır, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu konuşmalardan çıkacak ortak bir raporu merkeze ileteceğiz. Halkımızın endişelerini oraya aktaracağız. Bu sürecin başarılı bitmesi için birer barış elçisi olarak görevlendirildik diye düşünüyorum. Bu sıcacık, dürüst, namuslu ellerimizi birleştireceğiz. Bu ülkenin daha huzurlu, daha mutlu olması için elimizden gelen bütün gayreti göstereceğiz. Onun için çalışmaya başladık."

Vatandaşlarla sohbet eden İnanır, herkesin bütün endişelerini ortaya koymasını istedi.

Lale Mansur: "Ömrümde ilk defa hayal etmeye başladım"

Lale Mansur ise bir gazetecinin, "Siz bir sanatçı olarak süreci nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusu üzerine şöyle konuştu:

"Ben son derece mutluyum. 20 yıldır sivil toplum kuruluşlarında barış için çaba gösteriyorum. DGM'lerde 11 yılla yargılandım, sırf bu yüzden... O yüzden çok mutluyum ve çok ümitliyim bu sefer. Çünkü gerçekten çok kararlılar. Bunu gerçekten başarmak istiyorlar. Ben yavaş yavaş hayal etmeye başladım. 'Gerçekten bu olursa, başarılırsa nasıl bir ülkede yaşayacağız' diye... Ömrümde ilk defa hayal etmeye başladım."
Heyet, daha sonra köy kahvaltısı yaptı ve gözleme pişiren kadınlarla bir süre sohbet etti. Programa katılmayan Nihal Bengisu Karaca'nın, çalışmalara daha sonra iştirak edeceği bildirildi.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi Heyeti, Diyarbakır'da

Akil İnsanlar Güneydoğu Anadolu Bölgesi Heyeti, Diyarbakır Dernekler Platformu'nca düzenlenen Akil İnsanlar Halkla Buluşuyor Toplantısı'nda din adamları, kanaat önderleri ve vatandaşlarla bir araya geldi.

Heyet Başkanı Yılmaz Ensaroğlu, Kayapınar Kültür Merkezi'nde düzenlenen toplantı öncesinde yaptığı konuşmada, akil insanlar heyetinin tarih boyunca çatışma ve şiddet yaşanan yerlerde uygulanan bir mekanizma olduğunu belirterek, "Komisyonların kimi yerde hakemlik, kimi yerde ara buluculuk, kimi yerde de şahitlik ve benzeri görevler üstlenmiştir" dedi.

"Umuyor ve diliyorum ki; hiç birimiz bu kez hayal kırıklığına uğramayız. Bu süreç barışla sonuçlanır. Kalıcı çözüme ve barışa hem devlet vatandaş ilişkisi açısından hem de toplumsal açıdan hep birlikte kavuşmuş oluruz" diyen Ensaroğlu, heyetlerin Türkiye'nin her yerine dağıldıklarını, amaçlarının aldıkları görüşleri bir metne döküp bunu Ankara'daki karar alıcılara, siyasi partilere ve diğer bölgelere giden kişilere iletmek olduğunu belirtti.

Aralarında din adamları, kanaat önderleri ve kadınların da bulunduğu vatandaşlar toplantıya yoğun ilgi gösterdi. Salona, "Barışın kaybedeni olmaz" yazılı pankart asıldı.

Erdem: Sadece konuşacağız, fikir alacağız

Başkanlığını Tarhan Erdem'in yaptığı Akil İnsanlar Ege Bölgesi Heyeti'ndeki Avni Özgürel, Arzuhan Doğan Yalçındağ, Fuat Keyman, Baskın Oran, Fehmi Koru, Fadime Özkan, Hasan Karakaya, İzmir'de, konaklayacakları otelde bir araya geldi.

Heyet Başkanı Tarhan Erdem, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, kendilerine halkın fikrini öğrenme görevini biçtiklerini ifade etti.

Bunu yaparken herkese ulaşmanın imkansız olduğunu bildiklerini ancak ulaştıkları kişilerin fikirlerini öğrenmeye gayret edeceklerini dile getiren Erdem, şunları kaydetti:

"İzmir gibi bir yerde, halkı gerçekten temsil edebilecek sayıda insana ulaşmak zaten mümkün değil. Biz bazı insanlarla konuşacağız, bunun anlamı budur. Ne İzmir'i temsil edecektir ne Ege'yi temsil edecektir. Sadece konuşacağız, fikir alacağız. Çözüm süreci nasıl algılanıyor, onu anlayacağız. Biz de onlara kendi tanımlarımızı söyleyeceğiz."

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler