YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sur'da artık silah değil müzik sesi yankılanıyor
Terör operasyonları Sur'a huzur getirdi. İlçedeki tarihi konaklarda müzik eşliğinde sohbet edenler, huzurlu ortamın tadını çıkarıyor.
Sur'da artık silah değil müzik sesi yankılanıyor
06 Mayıs 2016 / 15:31 Güncelleme: 06 Mayıs 2016 / 15:35

Tarihi ilçe Sur'da, terör örgütü PKK'ya yönelik 28 Kasım 2015'te başlatılan ve 103 gün süren operasyonun 9 Mart'ta başarıyla tamamlanmasından sonra hayat normale döndü. Yeniden eski günlerine kavuşan ilçedeki tarihi konakların ziyaretçi sayısı giderek artıyor.

Tarihi konakların bulunduğu sokaklarda müzik sesleri yükselirken, vatandaşlar sağlanan huzur ortamından yararlanarak tarihi ve turistik yerleri geziyor. Vatandaşlar, tarihi konaklarda müzik eşliğinde sohbet etmenin keyfini çıkarıyor.

"ARTIK SİLAH SESİ YANKILANMIYOR"

Ulu Cami'nin arka tarafında yer alan Diyarbakır Kültür Evi, aylar sonra yeniden müşterilerine hizmet veriyor. Buraya giden dar sokaklarda aylar önce terör saldırıları sonucu duyulan silah sesleri yerine, kulaklarda müzik sesi çınlıyor.

Diyarbakır Kültür, Turizm ve Musiki Derneği (Diktum-Der) Başkanı ve Diyarbakır Kültür Evi işletmecisi Kenan Aksu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri'nin UNESCO Dünya Miras Listesi'ne alınmasının kent için milat olduğunu söyledi.

YABANCI TURİSTLER GELMEYE BAŞLADI

Kentte olaylar öncesinde turizm açısından patlama yaşandığını, kültürel faaliyetlerde bulunulan birçok yerin açıldığını ifade eden Aksu, çok sayıda yerli ve yabancı turistin kenti ziyaret ettiğini belirtti.

Diyarbakır'ın zengin kültürü, tarihi, maneviyatı ve medeniyetinin dünyada hiçbir şehirde bulunmadığını savunan Aksu, kentin dünyada "üçüncü mukaddes şehir" olarak bilindiğini kaydetti.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler