YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sur yakılıp yıkılırken Diyarbakır Barosu, Mimarlar Odası neredeydi?
Sur eski Belediye Başkanı Cemal Toptancı, Sur için alınan kamulaştırma kararını değerlendirdi. Diyarbakır Barosu ve Mimarlar Odası'nın açıklamasına tepki gösteren Toptancı, "Bu odalar, Sur teröristlerce yakılıp yıkılırken neredeydi?" diye sordu.
Sur yakılıp yıkılırken Diyarbakır Barosu, Mimarlar Odası neredeydi?
31 Mart 2016 / 13:25 Güncelleme: 31 Mart 2016 / 16:56

Sur eski Belediye Başkanı Cemal Toptancı, Diyarbakır-Sur'da terör sebebiyle oluşan ağır hasarların kamulaştırma ile giderilmesi kararına tepki gösterenleri sert bir dille eleştirdi.  

Kanal A'da Tuğba Dalkılıç'ın sunduğu Haber Merkezi programına katılan Toptancı; "600 yıllık Diyarbakır Kurşunlu Camisi yakılıp yıkılırken, dört ayaklı minarenin ayakları roketatarlarla kurşunlanırken, terör örgütü şehir yapılanmasını tahrip ederken siz neredeydiniz? Siz o makamlara layık değilsiniz" dedi.

Cemal Toptancı'nın konuşmasından öne çıkanlar:

Diyarbakır Belediye Başkanına tepki

Diyarbakır Belediye Başkanı Gülten Kışanak, kamulaştırmaya karşı çıkarak şov yapıyor. Vatandaşa namus sözü verenlerin vatana zarar vermeleri namussuzluktur. Bunlar, Kürtlere zarar vermekten başka bir işe yaramıyor. Gülten Kışanak Diyarbakır'ın hangi semtini tanır? Gülten Kışanak'ı konuşturanlar Mustafa Karasu gibi yaratıklardır. Bu sefillerin Kürtlerin adına konuşmaya ne hakkı var? Ama şunu iyi bilsinler hiçbir şey artık eskisi gibi olmayacak, Kürtler gerçeği gördü. 

Diyarbakır Barosu Başkanvekili Avukat Ahmet Özmen, Sur'un kamulaştırılmasına neden karşı çıkıyor?

Dağıtılan bildiride Diyarbakır Sur'un aceleyle kamulaştırılacağı iddia ediliyor. Bu kesinlikle yalandır. Üç aydır Sur'da terör operasyonu devam etmekte ve Sur halkının evi, iş yeri, malı, mülkü teröristler tarafından kundaklanmaktadır. Doğu ve Güneydoğu'da kaçak ve ruhsatsız yapıcılık artarak devam etmekte. Diyarbakır Baro Başkanı bunu çok iyi bilmektedir. Bunlar Murat Karayılan, Mustafa Karasu'nun dedikleri doğrultusunda hareket ediyorlar.

Diyarbakır Sur'da kamulaştırma 2012 yılında zaten başlamıştı. Tarihi ve kültürel değerlerin korunması için alınan karar Resmi Gazete'de yayınlanmıştı. Ama bunlara Belediye Başkanları hep karşı çıktı, çünkü bunlar yıkmaya geldiler.

Diyarbakır Barosu'nun ardından Mimarlar Odası'na tepki

Komik, trajik odalar bunlar...Bir kısmını Beyaz Kürtler bir kısmını da Beyaz Türkler işgal etmiş durumda. Bunlar barbardır, bunların ne mimarlıkla ne çağdaşlıkla alakası var... 600 yıllık Diyarbakır Kurşunlu Camisi yakılıp yıkılırken, dört ayaklı minarenin ayakları roketatarlarla kurşunlanırken, terör örgütü şehir yapılanmasını tahrip ederken siz neredeydiniz? Siz o makamlara layık değilsiniz.

Devletin camisi yakılırsa, roketatarlarla tarihi- dini yapılar yıkılırsa devlet tabiki müdahale edecek.  Oradaki halk devleti çağırıyor, sokaklara bomba düzeneği döşediler halkı bir dilim ekmeğe muhtaç ettiler. Devlet oraya hizmet yapıyor, okul, hastane, yol, havaalanı yapan kişilere Mimarlar Odası kim oluyor da dil uzatıyor...

Mimarlar Odası gibi odalar bana göre bir yerlerden talimat alıyor. Mevcut iktidar dindar iktidar değil, tüm dinleri kucaklayan bir iktidar. Bu iktidarın bu saygıyı göstermesi dinsizleri rahatsız ediyor. Bu kurumların hükümete yönelik aldıkları cephenin nedeni budur, haçlı zihniyeti gütmektedirler. Bunların yetkileri anayasa ile sınırlandırılmalıdır.

Devlet, Sur'u kamulaştırma programında ne hedefliyor?

Sur, teröristler tarafından yakılıp yıkıldı. Geriye kalan bölümde restore çalışmaları olabilir. Sur, 2015 yılında UNESCO tarafından kültür mirası olarak ilan edildi. Bu nedenle devlet hükümet olduğunu göstermek zorundadır, vatandaşına yaşanabilir yer oluşturmak zorundadır.

Kamulaştırma bitince ne olacak?

Vatandaşın kafasında algı operasyonu yapılmaya çalışılıyor. Bunu da Kürtlerin muhalif kesimleri, Paralel yapı ve CHP yapıyor. Devleti düşman olarak göstermeye çalışıyorlar.  3 milyon Suriyeliye bakan devlet 60-70 bin nüfuslu Sur'a mı bakamayacak? 

Diyarbakır Sur 3-4 binlik yerleşim alanıdır. Hükümet, Kentsel Dönüşüm Projesiyle yapıyı bozmadan kamulaştırma yapacak. Sur'un yeniden inşası çalışmalarında tarihi yapı korunacak. Benim önerim ise buralarda arkeolojik çalışmalar yapılması. Çünkü Sur'un altında başka bir şehir daha var.

DİYARBAKIR BAROSU VE MİMARLAR ODASI NE DEMİŞTİ?

Diyarbakır Barosu Başkan Vekili Av. Ahmet Özmen, Bakanlar Kurulu'nun 'acele kamulaştırma' kararına karşın 'kararın yürütülmesinin durdurulması ve iptali istemiyle' dava açtıklarını belirtti.

Mimarlar Odası Ankara Şube  Başkanı Tezcan Karakuş Candan da, “Acele kamulaştırmanın doğru olmadığı düşünüyoruz ve bu el koyma sürecine karşı ses çıkarıyoruz. Mimarlar bugün konuşmayacaksa ne zaman konuşacak” ifadelerini kullandı.

KANALAHABER.COM / ÖZEL İÇERİK

 // Fenerli
Onlar o zaman PKK'ya silah bomba yaşıyorlardı...
31 Mart 2016 19:08
işimize bakalım
 // Muammer Bekaroğlu
onlar konuşsun dursun biz işimize bakalım,diyabakırlı halk gerçeği gördü nbunlar artık oralarda at oynatamayacakları için havlıyorlar....
31 Mart 2016 Perşembe 15:57
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler