YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Süper yetkili heyet soruşturacak
Süper yetkili heyet soruşturacak
19 Ocak 2011 07:35
G.Kurmay Başkanı ve kuvvet komutanlarının yüce divanda yargılanmasını düzenleyen tasarı belli olmaya başladı. Buna göre G.Kurmay Başkanı önce ön soruşturmadan geçecek. Sonra Başbakan'ın izni dahilinde süper yetkili heyet tarafından soruşturulacak.

Genelkurmay başkanına Yüce Divan yolunu açan tasarının ayrıntıları belli oldu. Buna göre başbakanın yargılama izni öncesi genelkurmay başkanı ön soruşturmadan geçecek.

Süper yetkilerle donatılacak 3 kişilik ekip, genelkurmay başkanına iddialarla ilgili her türlü soruyu yöneltebilecek; soruşturmayla ilgili bütün belgeleri isteme hakkına sahip olacak.

TBMM başkanı, Genelkurmay başkanı ve kuvvet komutanlarının Yüce Divan'da yargılanmasını düzenleyen tasarının içeriği netleşti. Başbakan Tayyip Erdoğan'a sunulan tasarıya göre Genelkurmay başkanının Yüce Divan'a sevk edilmesi için izin başbakanda olacak. Bu çerçevede yargılama izni öncesi bir ön soruşturma yapılacak. Hazırlık soruşturmasını yürütecek olan ekip süper yetkilerle donatılacak. Ekip, Başbakanlık müsteşarı, Başbakanlık Teftiş Kurulu başkanı ve Askeri Yüksek İdare Mahkemesi'nde (AYİM) görevli bir generalden oluşacak. Genelkurmay başkanına iddialarla ilgili her türlü soruyu yöneltebilecek olan ekip, soruşturmayla ilgili her türlü belgeyi isteme hakkına sahip olacak.

Hükümet anayasa değişikliğinin 12 Eylül'deki referandumda geçmesinin ardından uyum yasaları çerçevesinde düzenlemelere devam ediyor. Referandumda genelkurmay başkanı ve kuvvet komutanlarının Yüce Divan'da yargılanmasının önünün açılmasıyla birlikte uygulamanın nasıl olacağı üzerinde bir çalışma yapan Adalet Bakanlığı, hazırladığı yasa tasarısını Başbakanlık'a gönderdi. Bakanlar Kurulu'nda imzaya açıldıktan sonra Meclis'in onayına sunulacak olan taslağa göre jandarma genel komutanının yargılanabilmesi için içişleri bakanının izni yeterli gelirken, diğer üç kuvvet komutanının yargılanma iznini milli savunma bakanı verecek. Genelkurmay başkanı ve kuvvet komutanlarının yargılanmaları sırasında iddia makamı ise Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı olacak. Başbakan, yargılama iznini vermeden önce bir hazırlık soruşturması yaptırtacak. Hazırlık soruşturmasını yürüten ekip, geniş yetkilere sahip olacak. Genelkurmay başkanının ekibe belge ya da bilgi vermeme lüksü olmayacak.

Öte yandan askerlerin yargılanacağı heyetle ilgili de birtakım değişiklikler öngörülüyor. Askeri Ceza Kanunu'na göre herhangi bir generalin yargılanması için mahkeme heyetinde kendisinden üst rütbeli en az iki komutan bulunması şartı aranıyordu. Ancak halihazırdaki durum genelkurmay başkanı ve kuvvet komutanlarının görev suçlarıyla ilgili yargılanmasını imkânsız kılıyordu. Yapılacak düzenlemeye göre generallerin yargılanması için 'üst rütbeden yargıç bulunmasına' ilişkin hüküm kaldırılacak.

Zaman

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler