YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sümela'da ayin izni mi?
Bakan Günay: Yılda 1 gün Sümela'da ayin izni verilebilir
Sümela'da ayin izni mi?
27 Şubat 2010 / 17:01 Güncelleme: 27 Şubat 2010 / 17:53

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, bir müracaat olması halinde Sümela Manastırı'nda yılda bir günde veya bir saatte ayin izni verilebileceğini söyledi. Günay, ancak Sümela'nın sürekli ibadete açılmasının gündemde olmadığını belirtti.
 

Trabzon'da düzenlenen "Doğu Karadeniz Turizm Odaklı Kalkınma Projesi" toplantısına katılan Bakan Günay, basın mensuplarının sorularını cevapladı.
 

Karadeniz Bölgesi'nin potansiyelini yeteri kadar kullanamadığı düşüncesinde olduğunu belirten Günay, "Biz bütün kültürel varlıklara sahip çıkma gayreti içerisindeyiz. Sümela'ya, Ünye ve Şebinkarahisar Kalesi gibi ne varsa hepsine sahip çıkmaya çalışıyoruz." dedi.
 

Sümela Manastırı'nın restorasyonunda bazı sıkıntılar yaşandığını hatırlatan Günay, yeni baştan bir restorasyon ihalesi yapacakların açıkladı. Günay, kurul kararına ve tarihsel dokuya aykırı ne varsa hepsini kaldıracaklarını, aslına uygun bir şekilde sağlıklı bir planlama yapılacağını kaydetti.
 

Sümela'nın da bölgenin zenginliklerinden biri olduğuna işaret eden Günay, ibadete açılmasına yönelik tartışmalara ilişkin şunları söyledi;
 

"Bir müracaat halinde yılda bir günde veya bir saatte Sümela'da ayin izni verilebilir. Başka yerlerde bunu uyguluyoruz, şükürler olsun hiç başımız ağrımadı. Ciddi sayıda turist de geliyor buralara. Bizim ülkemizde, müzelerimizde ve ibadethanelerde yılda bir veya iki saat başka bir dille Tanrı'ya yakarıldığı zaman bundan dünya, insanlık zarar görmez. Ama sürekli ibadete açmak gibi bir şey gündemde değil.''CHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler