YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sultanahmet'teki saldırının arkasında kim var?
Kanal A canlı yayınına katılan eski Milletvekili ve Emniyet Müdürü Kemal Çelik Sultanahmet'te gerçekleştirilen saldırının arkasında Rusya ve İran olduğunu söyledi.
Sultanahmet'teki saldırının arkasında kim var?
13 Ocak 2016 / 09:15 Güncelleme: 13 Ocak 2016 / 09:20

Kanal A da yayınlanan Fatin Dağıstanlı'nın hazırlayıp sunduğu Türkiye'nin Seçimi programına konuk olarak Eski milletvekili ve Emniyet Müdürü Kemal Çelik ile Takvim Gazetesi yazarı Bülent Erandaç katıldı. 

Sultanahmet'te gerçekleştirilen saldırıyı değerlendiren Kemal Çelik "İran ve Rusya istihbarat örgütlerinin ciddi şekilde bir destekleri ve yol açmalarının olduğunu düşünüyorum" şeklinde konuştu.

Kemal Çelik'in açıklamalarında öne çıkanlar şöyle:

MUSUL KOLAYCA DAEŞ'E TESLİM EDİLDİ

Suriye kökenli bir DEAŞ üyesi tamam. Şimdi DEAŞ'ı bir irdeliyelim. DEAŞ nerede var. Genelde İran'ın Irak'ın sunni bölgelerinde bir DAEŞ olayı geldi kasıp kavurdu. Bir yandan da Musul'u, Musul burada önemli bir nokta. Musul Irak ordu birlikleri tarafından savaşılmadan bir anda bakıyorsunuz ki DAEŞ'e teslim edildi. Irak'taki yönetim Şii ağırlıklı bir yönetim. İran etkisi olan bir yönetim var Irak'ta. Bunlar kolayca orayı terk ettiler. Hatta Türkiye'den de geçen yıl buraları koruyun diye destek istediler. Türkiye'de eğitim maksatıyla Başika'da bir kamp oluşturdu. Rusya geldi daha sonra Suriye'nin daveti üzerine. Rusya kimi bombalıyordu? Özgür Suriye Ordusu'nu bombalamaya başladı. Ama esas olarakta Türkmenleri bombalıyor. 

RUSYA DAEŞ İLE MÜCADELE İÇİN GELDİ AMA MÜCADELE ETMİYOR

Yani DAEŞ ile mücadele kapsamında geldi. Ama DAEŞ ile hiç mücadele etmiyor. Türkmenleri bombalıyor DAEŞ ile mücadele ediyorum diyor. Özgür Suriye Ordusu mensuplarını yani mühalifleri bombalıyor yine diyorki DAEŞ ile mücadele ediyorum diyor. Ama asla DAEŞ ile mücadele etmiyor. Tam tersine DAEŞ ile silah ticareti yapıyor. İran, Rusya DAEŞ ilişkisi var. 

İSTİHBARATIMIZ HİÇ OLMADIĞI KADAR İYİ

Türkiye'nin güvenlik tedbirlerinin üst düzeyde olduğu istihbaratta son derece etkili, eskisi gibi zayıf değiliz biz istihbaratta. İstihbarat teşkilatımız hem içte hem dışta güçlü bir konumda tarihte böyle bir dönem olmadı. Bu kapsamda şu anlaşılıyor. Demekki bir devletin değil birkaç devletin istihbarat birimlerinin yardım ve desteğiyle Sultanahmet'te böyle bir turizmin olduğu yerde böyle bir operasyon yapılıyor. Suriye kökenli Suudi Arabistan ile de bağlantılı DAEŞ nedeniyle İran Suudi Arabistan gerginliği var.  Olayı böyle bir eylem yapıldı. 

SULTANAHMET'TEKİ OLAY RUSYA-İRAN DESTEKLİ

Eylemin arkasında bir değil birkaç devlet var dedim. Bana göre artık söylemekte bir mahsuru yok. Bizim milletimiz bazı şeyleri gerçekten öğrenmesi gerekiyor. Şimdi orada gördüğümüz kadarıyla son derece eminim. İran, Rusya istihbarat örgütlerinin ciddi şekilde bir destekleri ve yol açmalarının olduğunu düşünüyorum. Çünkü DAEŞ ile irtibatı olan Irak hükümeti DAEŞ'e Musul'u boşalttı. Ama Türkiye'ye diyorki sen çekil burdan. Biz oraya DAEŞ'i temizlemeye geliyoruz oradaki barajları koruyoruz, oradaki türkmenleri, kürtleri koruyoruz. Türkiye onları eğitiyor. Ama sen DAEŞ ile mücadele edenlerin oradan çıkmasını söylüyorsun. Musul'u da teslim ediyorsun.  O zaman DAEŞ'e kim yakın? Milletimizin ve muhalefetin bunu iyi bilmesi lazım. Türkiye'yi öyle DAEŞ ile suçlamak çok büyük hata, ihanet yani. 

Bülent Erandaç ise şunları söyledi: 

PKK ÇÖKÜYORDU DAEŞ'İ DEVREYE SOKTULAR

PKK sıkıştı, PKK bitti. Güneydoğu'da çöktü, çöküyordu hemen DEAŞ'ı devreye soktular. istanbul'da harekete geçirdiler. Güneydoğu'daki hendeklerde çöken PKK'yı kurtaracaklarını zannettiler. Aynı anda bin 100  tane karanlık aydınlık adam bildiri yayınladı hareket geçti. Yani bunlar bu kadar, medya, taşeronlar, akademisyen denen karanlık adamlar, örgütler hazırki bir ülkeye yönelecekleri zaman top yekün bütün ellerindeki imkanlarla geliyorlar. 

İşte şimdi Türkiye 100 yıl önce olduğu gibi yedi düvelle şuanda çarpışıyor. Türk milleti bunu bilsin, Sultanahmet tek bir günlük bir iş değildir. Orda seçilen adamlar önemli değildir. Önemli olan Güneydoğu'da İstanbul'da her yerden darbe, Türk hükümetini sıkıştırmak, 2023'e yürüyecek türk milletini sıkıştırmak çelme takmak ve Ortadoğu ile çevresiyle ilgilenmesini engellemek için yapılıyor. Yapılamaya da devam edecek. 

KANALAHABER.COM / ÖZEL İÇERİK

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler