YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Süleyman Şah'ın naaşını istiyorlar
Bilecik Edebali Kültür ve Araştırma Derneği Başkanı Arif Durmuş Süleyman Şah'ın kabrini Bilecik'e istedi. Süleyman Şah'ın naaşı için Domaniç'ten de benzer öneri geldi.
Süleyman Şah'ın naaşını istiyorlar
23 Şubat 2015 / 02:06 Güncelleme: 23 Şubat 2015 / 02:17

Arif Durmuş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Suriye'nin Halep kenti sınırları içerisindeki Karakozak köyünde bulunan Süleyman Şah Türbesi'ndeki askerlerin tahliyesi için askeri operasyon düzenlendiğini hatırlatarak, Süleyman Şah Türbesine bugüne kadar yapılan talanlardan dolayı üzgün olduklarını söyledi.

Bugüne kadar gerçek kabrinin üçüncü kez yer değiştirmesinin kendilerini derinden üzdüğünü ifade eden Durmuş, şunları kaydetti: "Ertuğrul Gazi ve Osman Gazi ona kucak açıyor, Şeyh Edebali burada onu kucaklıyor. Onun gerçek mekanı, kabrini Bilecik'e istiyoruz. Büyüklerimizden, devletimizden onun gerçek manevi kabrinin Bilecikimize ve Şeyh Edebali'nin karşısındaki kent ormanında kucaklamak istiyoruz. Süleyman Şah'ın kabrinin Bilecik'e gelmesini canı gönülden istiyorum. Bilecik halkı olarak kucak açıyoruz. Burası Osmanlı'nın ilk göz ağrısı, ilk hutbenin okunduğu yer. Burada Dursun Fakihler, Ertuğrul Gaziler, Şeyh Edebaliler, nice evliyalar var. Bu topraklarda elbette Süleyman Şah'ın bunların huzurunda rahat edeceğine inanıyorum."

AK Parti Domaniç İlçe Başkanı: Eşi Hayme Anamızın yanına yerleştirilsin

AK Parti Domaniç İlçe Başkanı Yurdagül Bakkal, Şah Fırat Operasyonu kapsamında mezarından alınan Süleyman Şah'ın naaşının, yeni türbe inşa edilinceye kadar Hayme Ana Türbesi'ne konulmasını talep ettiklerini bildirdi.

AK Parti İlçe Teşkilatı öncülüğünce toplanan grup, Osmanlı Devleti'nin kurucusu Osman Gazi'nin babaannesi Hayme Ana'nın Çarşamba köyündeki türbesinde dua etti.

Bakkal, gazetecilere yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Genelkurmay Başkanlığı başta olmak üzere operasyonu gerçekleştirenlere teşekkür etti.

Operasyonda kaza sonucu şehit olan askere de Allah'tan rahmet dileyen Yurdagül, "800 yıldır hasreti çekilen Süleyman Şahımızın naaşının asli türbesine yerleştirilene kadar geçici olarak, eşi olan Hayme Anamızın yanına yerleştirilmesini talep ediyoruz" diye konuştu.

Bu arada, Süleyman Şah'ın naaşının ilçeye getirilmesi talebiyle Domaniçlilerin üyesi olduğu bir internet sitesinde imza kampanyası başlatıldı.

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler