YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Süleyman Şah'a öncü operasyon
Şah Fırat Operasyonu dün gece yapıldı ama öncü operasyon 3 gün önce başlatıldı.
Süleyman Şah'a öncü operasyon
23 Şubat 2015 / 07:19 Güncelleme: 23 Şubat 2015 / 07:21

Milliyet'ten Serpil Çevikcan bugün kaleme aldığı köşe yazısında Şah Fırat Operasyonu'yla ilgili olarak çok önemli bir detayı yazdı. Çevikcan'a göre Türk Silahlı Kuvvetleri'ne bağlı özel kuvvetlere bağlı subaylar 3 gün önce bölgeye girerek operasyonu başlattı.

İşte ayrıntılar:

"Karakolun taşınacağı bölge seçildikten sonra, hem bu alanın hem de Süleyman Şah’a giden yolun güvenliğinin sağlanması için özel kuvvetlere görev verildi. Yaklaşık 3 gün önce bölgeye giden Özel Kuvvetler’e bağlı subaylar, her iki bölgedeki mayınlı alanları, tuzaklamaları tespit etti, riskleri belirledi, 30 kilometrelik bir güzergâhta alan temizliği yaptı. Bu subaylardan bazıları, iki bölgedeki hâkim tepelere konuşlanarak, olası bir çatışmaya karşı stratejik alanları kontrol altına aldı.

Eşme’ye bu aşamadan sonra 60’a yakın istihkâm personeli gönderilerek, bölge tamamen temizlendi, prefabrike yapılar için hazırlıklara başlandı. Operasyonun altyapısı öncü operasyonlarla sağlandı.
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, IŞİD’e karşı savaşan koalisyon güçlerini oluşturan ülkelerden ABD, İngiltere ve Fransa’ya, önceki temaslarında operasyonun mesajlarını kısmen vermişti.

Düğmeye basılacağı aşamada bu ülkeler yeniden bilgilendirildi ve operasyonun koordinatları verilerek, olası bir yanlış alarma geçmelerinin önü alındı. Operasyonun 21.00’de başlayıp, 9 saatte bitirilmesi planlandı ve tam öngörülen saatlerde de operasyon yapıldı."

Kriptolu bir mesajla operasyon planlandı

Saygı Karakolu'ndan gönderilen kriptolu bir mesajla operasyona karar verildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan izin verince de operasyon başlatıldı.

Türkiye’nin yurt dışındaki tek toprağı olan Süleyman Şah Türbesi, gerçekleştirilen operasyonla yine Suriye sınırları içinde yer alan Eşme Köyü yakınlarındaki bölgeye nakledildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayı ile yapılan Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun bizzat karargâhta izlediği operasyonun bölgedeki çatışmaların artması nedeniyle 10 gün önce gelen kriptolu bir mesajın ardından planlandığı ortaya çıktı.

Geçtiğimiz haftalarda karakoldan gelen kriptolu bir mesaj üzerine hükümete bilgi verildi ve tahliye kararı alındı. Kararın alınmasında istihbarat raporlarında türbedeki askerlerin hedef olabilecekleri bilgisinin yer alması etkili oldu, tahliye için Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan onay alınınca geçen hafta tüm planlar yapıldı.

07:33
 // mustafa
bu sefer paralelin eli durmuş. yoksa operasyonu sızdırırlardı. opulmedik yeri kalmayan Suriye yönetiminin toprak kıskançlığı tutardi. taşeronlar ile birlikte pusuya yatarlardı....
23 Şubat 2015 07:33
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler