YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Süleyman Şah Türbesi'ne yaklaşan vurulacak!
Süleyman Şah Türbesi’nin yerinin geçici olarak Eşme’ye taşınması ile angajman kurallarının uygulanmasına devam edilecek ve türbe alanına dört kilometreden fazla yaklaşan düşman unsurlar hedef gözetmeksizin vurulacak.
Süleyman Şah Türbesi'ne yaklaşan vurulacak!
24 Şubat 2015 / 08:26 Güncelleme: 24 Şubat 2015 / 08:33

Suriye'nin Halep kenti sınırlarındaki Süleyman Şah Türbesi'ni, tereyağından kıl çeker gibi tahliye eden Türkiye'nin başarısı, tüm dünyayı kıskandırdı. Harp Akademileri'nde örnek gösterilecek bir planlamayla gerçekleştirilen "Şah - Fırat" operasyonun perde arkasından ise tüm olasılıkların dikkate alındığı kapsamlı bir hazırlık süreci çıktı. Akşam'ın ulaştığı kaynaklar, operasyonun, üç aylık bir hazırlık sürecinin ardından gerçekleştirildiğini vurguladılar.

Alternatif plan hazırlandı

Operasyonun hazırlık sürecinde Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ve Özel Kuvvetler Komutanlığı'na bağlı mikro timler, periyodik aralıklarla bölgeye sızarak saha çalışması yaptı. Özel Kuvvetler'e bağlı mikro timler operasyondan 48 saat önce yöresel kıyafetlerle bölgeye sızdı. Genelkurmay Karargâhı ile kesintisiz iletişim ise Türk Hava Kuvvetleri'nin envanterine geçen yıl katılan AWACS'lar aracılığıyla sağlandı.

Angajman kuralları işleyecek

Türkiye, Eşme bölgesine nakledilen Süleyman Şah Türbesi ve Saygı Karakolu'nu, Şam rejiminin olası taciz veya hava saldırılarına karşı, angajman kurallarına göre savunacak ve türbeye yaklaşan uçak ya da helikopter anında vurulacak. Angajman kurallarını ihlal eden bir Suriye helikopteri, Türk F-16'ları tarafından 2013 yılının eylül ayında düşürülmüştü. Türkiye'nin Suriye'ye karşı uyguladığı angajman kuralları, Türkiye sınırına 200 metre mesafedeki Eşme Karakolu için de geçerli olacak.

Yer seçiminde üç önemli kriter

Değerlendirmeler sonucunda Suriye'deki Eşme Köyü'nün seçilmesinde üç önemli kriter gözetildi. Ankara, Eşme Bölgesi'nin IŞİD tehdidinden uzak bir noktada bulunmasını dikkate aldı. Eşme'nin belirlenmesinde, Türkiye sınırına çok yakın bir bölge olması ve hem güvenlik hem de ikmal açısından avantaj sağlaması da etkili oldu. Esad rejiminin, Eşme bölgesine kara ve hava unsurlarıyla yaklaşma ihtimalinin çok düşük olması da yer seçiminde rol oynadı.

163509.jpg

 

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler