YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Süleyman Özışık'tan çarpıcı açıklamalar
Savcı Sayan ve Süleyman Özışık, İhsanoğlu'nun adaylığı ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Sayan, Kılıçdaroğlu ile İhsanoğlu'nun aynı merkezden atandığını belirtti. Özışık ise, Erdoğan'a yapılan saygısızlık için 'namussuzluk' ifadesini kullandı.
Süleyman Özışık'tan çarpıcı açıklamalar
12 Temmuz 2014 / 08:43 Güncelleme: 12 Temmuz 2014 / 10:41

Kanal A'da yayınlanan Mehmet Toprak'ın moderatörlüğünü yaptığı A POLİTİK programına Süleyman Özışık ve Savcı Sayan katıldı.

Gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan ikili, İhsanoğlu'nun adaylığından, adaylığı için Kılıçdaroğlu'nun tehdit edildiğinden, yeni Türkiye'den ve Erdoğan'a yapılan büyük saygısızlık olayından bahsetti.

Programa katılan Savcı Sayan ve Süleyman Özışık'ın konuşmalarından satır başları:

"Kılıçdaroğlu tehdit edildi, İhsanoğlu'nun adaylığını son anda öğrendi"

Siz Kılıçdaroğlu'nun tehdit aldığı için Ekemeleddin İhsanoğlu'nu aday gösterdiğini düşünüyor musunuz?

Süleyman Özışık:

30 Mart seçimlerinden çok önce Kemal Kılıçdaroğlu bir anda paralel yapının içine girince ben o dönemde söylemiştim, yazmıştım. Bu kalben verilen bir destek değil, seçim için de bir araya gelme değil, bu bir tehdittir. Ben Baykal'a kurulan  kaset tuzağının bir benzerinin Kemal Kılıçdaroğlu'na da kurulduğunu düşünüyorum. Hatta CHP içindeki milletvekillerinin de bu yolla ikna edildiğini düşünüyorum.

Savcı Abi, "Kemal Kılıçdaroğlu emin olun ki İhsanoğlu ismini son anda öğrenmiştir" dedi. Güçlü deliller var tehdit edildiğine dair.

Savcı Sayan:

Sayın Kılıçdaroğlu uluslararası bir projenin genel başkanıdır. Onun partide hiçbir emeği yoktur. CHP ile bir bağlantısı yoktur. 1995'te Tansu Çiller'e gitmiştir, milletvekili olmak istemiştir, kabul edilmemiştir. Sayın Baykal çalışkan bir bürokrat olduğu için partinin başına getirilmiştir. Ama Sayın Kılıçdaroğlu uluslararası bir projenin eline isteyerek veya istemeyerek geçmiştir. Ona istediklerini yaptırmışlardır. Tamamen CHP'yi tasfiye etmek için görevlendirilmiş bir genel başkandır. Böyle bir anlayış olur mu?

Sayın Kılıçdaroğlu'nun CHP tüzüğü ile parti anlayışı ile tek bir faaliyeti, söylemi yoktur. Kendisinin de son anda öğrendiği bir isim İhsanoğlu aday olarak kabul ediliyor. Neden İhsanoğlu? Bunun hesabını Türkiye'ye vermek zorundalar.

'Efendim Türkiye'de birlik ve beraberliği sağlamak için getirdik'. Türkiye'de birlik ve beraberliği sağlamak için hiçbir adam yok mu?

"Kılıçdaroğlu ile İhsanoğlu aynı merkezden aday yapıldı"

Batılı güçler kendileri gibi bir ülke yaratmak istedikleri için Türkiye'ye İhsanoğlu'nu istediler. Kendilerinin islami anlayışına göre yönetmek istiyorlar. Kılıçdaroğlu ile Ekmeleddin Bey aynı merkezden aday yapılmıştır. Düğmeye basılan merkez aynıdır.

Bu merkez Türkiye için Ortadoğu'da 'ne ölsün ne yaşasın' diyen bir anlayışa sahip. Bizim dediğimiz gibi, pasif,  'ılımlı islam' dedikleri tangolu tavuğa çevrilmiş bir islamiyet. Kur'an'ın bazı ayetlerini atacaksın, Kur'an'ın bazı yerlerini göstermeyeceksin vs. Böyle bir İslami anlayış yaratarak bununla yönetilen ülke istiyorlar. Kılıçdaroğlu ve İhsanoğlu onlar için biçilmiş kaftan.

Şimdiki Türkiye batılı güçlerin kontrolünden çıktı. 'One minute' ile başlayan bir başkaldırışla başladı bu.  Şimdiki Türkiye yüksek hızlı tren, onların hayal ettiği kara tren. Bizim  genel başkanımızı, başbakanımızı, cumhurbaşkanımızı siz seçmek istiyorsunuz, darbeleri siz yapmak istiyorsunuz. Kusura bakmayın, biz o Türkiye değiliz.

Darbeyle gelenlere anayasal haklarıdır diyorlar, seçimle gelenleri ise diktatörlükle suçluyorlar. Burada algı oluşturulmaya çalışıyor. Türkiye'nin üzerinde oyun oynayanlar maddi anlamda da güçlüdürler.

Ekemeleddin İhsanoğlu'nun seçim kampanyası açıklanırken buğdayların olduğu tarlalarla bezenmiş Türkiye haritasına baktığınızda ne gördünüz?

"Çaresizlik gördüm"

Valla ben çaresizlik gördüm başka bir şey görmedim. Çaresiz, umutsuz, kaybedecek... Bir rekabet yok yani. Dedim ki Ekmeleddin Bey fırıncılar odası başkanlığına adaymış, biz yanlış anlamışız, günahını almışız.

Ekmek kutsaldır. Burada trajik komik olan muhalefetin durumu. Kendi içinden aday çıkaramaması. 

Süleyman Özışık:

Ekmek almaya çıkmıştım, cumhurbaşkanı adayı oldum havası var.

Savcı Sayan devam ediyor:

Bir muhalefet kendi içinden bir cumhurbaşkanı adayı çıkaramıyorsa başbakan nasıl çıkaracaklar. Ben isterdim ki muhalefet de güçlü aday çıkarsın, derbi maçı gibi izleyelim. Bizim köy takımı ile Fenerbahçe'nin maçı gibi olmuş.

Süleyman Özışık:

Kemal Kılıçdaroğlu'na bakıyorsun, inandığı şeylerde gaf yapan birisi, inanmadığı şeylerle toplumu ikna edemez. Ekmeleddin İhsanoğlu'na bakıyorsun, üslup, tarz, söylem vd nereden bakarsan bak, ne kadar sempati ile bakarsan bak, ben bu adama oy vereceğim de yine de olmuyor. Bu işin sonu Almanya-Brezilya maçı gibi olur. 7-1 kötü olur.

"Yanlış anlaşılma değil, 'tüyü nereye dikeceğimdir' "

'Suriyeli mültecilere Türkiye kapısını açmamalıydı' diyen İhsanoğlu sonra ben yanlış anlaşıldım dedi. Saygısızlık yapmak istemem ama bu yanlış anlaşılmak değil, 'tüyü nereye dikeceğimdir' . Yani mültecilere kapıyı açmayacaksın, ölüme terk edilmeleri gerekiyordu anlamında bir şey söyleyeceksin sonra da yanlış anlaşıldım diyeceksin.

Ekmeleddin İhsanoğlu, Tayyip Erdoğan benim kadim dostumdur. AKP değil Ak Parti diyor. Bu da bilinçli bir seçim. Bu nasıl bir strateji?

'Saksı seçecekler'

Dışarıdan bakıldığında Erdoğan da İhsanoğlu2nun ismini çok kötü şekilde anmıyor ama şunu söylüyor: 'Saksı seçecekler'. Ben hiçbir şey bilmesem, dışarıdan baksam ikisi de CHP ve MHP'ye karşı yarışıyor derim.

Konuşmaması gerekiyor ki CHP ve MHP rahat etsin. Çözüm süreci ile ilgili Demirtaş'ın adaylığını hayırlı buluyor, Erdoğan'ın ağzı ile konuşuyor. Bahçeli ve Kılıçdaroğlu rahatsız oluyor.

"Ekmeleddin Bey gaza geldi"

Erdoğan'ın oyları yine Erdoğan'a karşı medyada çıkmaya başlamış. Erdoğan'ı yine yüzde 30'larda göstermişler. Ekmeleddin Bey de bunun gazına gelmeye başlamış.

"Today's Zaman'ın başındaki zat namussuzluk yaptı"

Geçtiğimiz hafta Türkiye'de inançlı kesimi rahatsız eden bir şey yaşandı. Başbakan Erdoğan grup toplantısında konuşurken paralel yapı, Today's Zaman'ın başındaki zat 'Bu rezilin annesi yaşasaydı, oğlundan utanç duyardı' diye iğrenç bir tweet attı. 'İyi ki de ölmüş' dedi.

Okuduğumda üzülmedim ama kendi içimden şunu dedim. Vefat etmiş, hayata gözlerini yummuş bir anne üzerinden evladı vurmak namussuzluktur.

 

KANALAHABER.COM/ ÖZEL İÇERİK

halidetonga@kanalahaber.com

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler