YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Süleyman Demirel'e İsmet Paşa rolü verilecekti"
"Demirel, 27 Nisan'dan 6 ay önce 28 Şubatçı paşalarla Ortopedi Kongresi'nde ikinci kez görüştü"
"Süleyman Demirel'e İsmet Paşa rolü verilecekti"
29 Mayıs 2009 / 08:46 Güncelleme: 29 Mayıs 2009 / 00:00

Darbelere karşı şapkasını alıp gitmekle ünlenen Demirel'in 27 Nisan muhtırasından aylar önce haberi olduğunu açıklayan eski Milletvekili İsmail Amasyalı'dan şok iddia: Demirel, 27 Nisan'dan 6 ay önce 28 Şubatçı paşalarla Ortopedi Kongresi'nde ikinci kez biraraya geldi. Ne konuştuklarını açıklasın.


Ergenekon soruşturmasına karşı Hüsamettin Cindoruk'la düğmeye basan eski Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in 27 Nisan muhtırasından aylar önce önce haberi olduğunu açıklayan DYP Kocaeli eski Milletvekili İsmail Hakkı Amasyalı, ikinci bir darbe toplantısını daha deşifre etti. Amasyalı, Demirel'in 27 Nisan muhtırasından 6 ay önce emekli paşalarla Ortopedi Kongresi sırasında ikinci bir toplantı yaptığını söyledi. Amasyalı “Demirel emekli paşalarla ne görüştüğünü açıklamalı” dedi.


RAMAZANDA ŞARAPLI YEMEK


Amasyalı önceki gün Yeni Şafak'a 2006 Ekimi'nde, Ramazan ayında Kadir Gecesi'nin olduğu gün Marmara Grubu Başkanı Akkan Suver'in verdiği öğle yemeğinde eski 1.Ordu Komutanı Necdet Timur tarafından Demirel'e 27 Nisan muhtırasının okunduğunu açıkladı. Amasyalı “Yemekte Akkan Suver ve Necdet Timur şarap açtırdılar. Necdet Timur, Demirel'e, 'Bir muhtıra verilecek size bir görev düşebilir' dedi. Demirel hiç tepki vermeden dinledi' dedi


BENİ MASADA İSTEMEDİLER


Darbe toplantısı yapılan içkili yemekte Akkan Suver'in kendisinden rahatsız olduğunu belirten Amasyalı, 'Demirel'in doktoru Aylin Cesur'u çağırdı. 'İsmail Amasyalı masadan kalksın' dedi. O da Demirel'e söylüyor. Demirel de 'tabi kalksın İsmail bey masadan' diyor. Ben kalkıp ileride dinledim. Benim varlığımdan rahatsız oldular” şeklinde konuştu.


ENCÜMEN PAŞALARIYLA 2. TOPLANTI


Amasyalı Demirel'in aynı ay içinde 28 Şubatçı paşalarla ikinci kez bir toplantı daha yaptığını söyledi. Yeni Şafak'a konuşan Amasyalı, Demirel'in 2006 Ekim ayında İstanbul Kapalı Spor Salonu'nda yapılan Ortopedi Kongresi sırasında


28 Şubatçı emekli paşalarla ikinci kez toplantı yaptığını söyledi. Amasyalı'nın verdiği bilgiye göre toplantıya Ergenekon kapsamında da isimleri sık sık gündeme gelen Encümen-i Daniş üyeleri emekli Genelkurmay Başkanları İsmail Hakkı Karadayı ve Hüseyin Kıvrıkoğlu ile emekli Orgeneraller Çevik Bir, Atilla Ateş ve Necdet Timur katıldı. Süleyman Demirel ve emekli paşalar kongrenin yapıldığı salonun bitişiğindeki bir odada yemek yediler.


PAŞALARLA NE İŞİ VARDI


Amasyalı, “Bu toplantı 27 Nisan muhtırasından 6 ay önceye denk geliyor. 27 Nisan muhtırasından daha önce haberi olan Demirel orada konuşulanları da açıklamalı” dedi. Demirel'in 28 Şubat'ın mimarı olan emekli paşalarla 27 Nisan muhtırasından 6 ay önce buluşmasının manidar olduğunu belirten Amasyalı, “Yemeğe emekli paşalar Karadayı, Kıvrıkoğlu, Çevik Bir, Atilla Ateş ve Necdet Timur katıldı. Yemekte bunların hepsi var. Ne konuşulduğunu bilmiyorum. Muhtıradan 6 ay önce gerçekleşti bu görüşme. İçeride askerlerle görüşme yapılıyor. Demirel'in çıkıp bunları izah etmesi gerekiyor” diye konuştu.


'Encümen'den Cindoruk itirafı


Encümen-i Daniş'in Cindoruk'u DP Genel Başkanlığı'na seçtirdiğini 'Filizli Köşk'te derin mutabakat' başlığı ile duyuran y'ı Necmettin Karaduman'ın itirafları doğruladı. Zaman gazetesine konuşan Encümen-i Daniş'in lideri Necmettin Karaduman, Filizli Köşk'te aylarca toplantılar düzenlediklerini, merkez sağda yeni parti için düğmeye bastıklarını, ancak DP'deki gelişmeler üzerine bundan vazgeçip kongreye Cindoruk'la girdiklerini açıkladı. Karaduman, Cindoruk'un DP liderliğini Süheyl Batum'a bırakacağını da söyledi. Bu arada Encümen-i Daniş'in dün yapılan toplantısına başkanlık eden Cahit Aral ise Cindoruk'un DP'nin başına gelmesi ile bir ilgilerinin olmadığını ileri sürdü.


28 Şubat'ın etkin paşalarından Encümen-i Daniş üyeleri Hakkı Karadayı, Hüseyin Kıvrıkoğlu ile Çevik Bir'in Demirel'e darbe sonrası liderlik teklif ettiği iddia edildi.


Demirel, 27 Nisan'ın İsmet Paşası olacaktı


Amasyalı, 27 Nisan muhtırasının okunduğu toplantıda Demirel'e İsmet Paşa rolü teklif edildiğini söyledi. Amasyalı toplantıda 28 Şubat sürecinde orduda sertlik yanlısı tavırlarıyla ön plana çıkan 1. Ordu eski Komutanı Emekli Orgeneral Necdet Timur'un, Demirel'e sürekli olarak, “Efendim tabandan gelen sıkıntı var” dediğini anlattı. Amasyalı “Necdet paşa Demirel'e 'bir muhtıra verilecek, size bir görev düşebilir' diyor. 27 Mayıs 1960'tan sonra İsmet İnönü Paşa'ya görev düştüğü gibi... 27 Nisan başarılı olsaydı Demirel'e de İsmet paşa rolü verilecekti. Demirel'i İsmet paşa rolüne hazırlamışlar” diye konuştu.


DEMİREL RENK VERMEDİ


Amasyalı, İzmit Darıca'daki evinde toplantılar yaptığı sırada kendisine de bu yönde telkinler geldiğini ifade ederek, “Necdet Timur bana elinizi çabuk tutun yoksa geç kalırsınız diyordu” dedi. İftar yemeğinde Demirel'in darbe tekliflerine karşı renk vermediğini belirten Amasyalı 'Zaten böyle durumlarda tepkisini belli etmez. Bu onun taktiğidir' dedi. Amasyalı Başbakan Tayyip Erdoğan'ı darbe toplantısından Sanayi Bakanı Ali Coşkun aracılığı ile haberdar ettiğini söyledi.


Yeni Şafak 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler