YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Süleyman Aslan Halk Bankası'na geri döndü
Süleyman Aslan Halk Bankası'na geri döndü
04 Mart 2014 15:15
17 Aralık'taki operasyon kapsamında tutuklanan ve bir süre önce serbest bırakılan eski Halk Bankası Genel Müdürü Süleyman Aslan, bankaya yönetim kurulu üyesi oldu.

Kamu bankalarında ilk önce yönetim kurulu başkanı seçiliyor. Ardından yönetim kurulu üyeleri tarafından kendi aralarında bir genel müdür seçiliyor.

Aslan bankaya yönetin kurulu üyesi oldu

Taraf gazetesinden Hüseyin Özay'ın haberine göre; 17 Aralık'ta yapılan operasyonda tutuklanan ve bir süre önce serbest bırakılan eski Halk Bankası Genel Müdürü Süleyman Aslan, yönetim kurulu üyesi olarak bankaya geri döndü.

Üyeliğini devam ettirecek

Dolayısıyla, yönetim kurulu üyeleri Taşkenlioğlu'nu genel müdür seçtiği için, Aslan'ın genel müdürlüğü gitmiş oldu. Ancak, Aslan aynı bankadaki yönetim kurulu üyeliğini devam ettirecek.

Para Aslan'a iade edilmedi

Banka kaynakları da, Aslan'ın diğer yönetim kurulu üyeleri gibi özlük haklarını almaya devam edeceğini ve Aslan'ın yönetim kurulu toplantılarına da katılacağını bildirdiler. Aslan, isterse yönetim kurulu üyesi olarak, makam arabası, lojman, makam odası gibi hizmetlerden de yararlanabilecek. Aslan, genel müdür olarak yaklaşık 30 bin lira maaş alıyordu. Yönetim kurulu üyesi olarak maaşı düşecek. Ancak, Aslan'ın tutuklanması ile birlikte bloke edilen iki aylık maaşı ise ödenecek. Diğer yandan, geçtiğimiz hafta 4.5 milyon doların Aslan'a iade edildiği öne sürülmüş ancak bu iddia yalanlanmıştı. Banka kaynakları, 4.5 milyon doların halen Aslan'a iade edilmediğini bildirdiler.

Ne olmuştu?

17 Aralık'ta başlayan yolsuzluk ve rüşvet operasyonunda Türkiye Halk Bankası eski Genel Müdürü Süleyman Aslan'ın evinde, ayakkabı kutusu içinde 4.5 milyon dolar sakladığı ortaya çıkmıştı. Paranın kara para transferine aracılık edilmesi nedeniyle alınan rüşvetlerden oluştuğu iddia edilmişti.

Serbest bırakıldı

Aslan ve hükümet üyeleri ise, söz konusu 4.5 milyon doların 'imam hatip' yaptırmak için hayırsever işadamlarından toplanan para olduğunu öne sürmüşlerdi. Ayakkabı kutusu içindeki 4.5 milyon doların kaynağına yönelik tartışmalar sürerken mahkeme, Aslan'ı geçtiğimiz hafta serbest bıraktı.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler