YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Şükür yasal boşluğu kullanıyor
Hakan Şükür'ün bir televizyon kanalında futbol yorumculuğu çok konuşldu çok tartışıldı ve hala da tartışılıyor. Muhaleftin sert sözlerle eleştirdiği Şükür'e bir darbe de Meclis Başkanı Cemil Çiçek'ten geldi. Çiçek, Hakan Şükür'ün yasal bir boşluğu kulland
Şükür yasal boşluğu kullanıyor
23 Şubat 2012 / 09:10 Güncelleme: 23 Şubat 2012 / 09:10

TBMM Başkanlık Divanı’nda, Ak Parti İstanbul Milletvekili Hakan Şükür’ün özel bir televizyon kanalında futbol yorumculuğu yapması tartışma konusu oldu. CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan, Divan’da konuyu açarak Şükür gibi milletvekillerinin gelir getiren iş yapmasının engellenmesini istedi. TBMM Başkanı Cemil Çiçek ise, Şükür’ün yasal boşluktan faydalandığı için TBMM’nin yapacağı bir şey olmadığını belirterek, “Etik bulmuyorum. Ahlaki değil. Bana ne sözlü ne de yazılı olarak danıştı. Tavsiyem olmadı” dedi. Önümüzdeki Başkanlık Divanı’na milletvekillerinin gelir getirici işler yapmasını engelleyen karar çıkarılması için başvuru yapacağını kaydeden Özcan, bunun kabul edilmemesi halinde Şükür’e kınama cezası verilmesi için şikayette bulunacağını söyledi.

Basına kapalı olarak gerçekleştirilen Meclis Başkanlık Divanı’nın dilek ve temenniler bölümünde CHP’li Özcan, Şükür’ün durumunu tartışmaya açtı. Özcan, “Şükür özel bir televizyonda ücret karşılığı program yapıyor. Ama doktor ve öğretmen olan bazı milletvekillerinin kamuda ücretsiz hizmet verme isteği TBMM Başkanlığı’nca reddedildi. Bu durum, Meclis’in itibarını zedeliyor. Hiçbir vatandaş milletvekiline oy verirken, ‘git parlamentoya milletvekili ol ama ihale de takip edebilirsin, para kazancak başka işler de yapabilirsin, TV’de yorumculuk da hakkın’ diye düşünmedi. Şükür, bir ayda vekil maaşının 20 katı para kazanıyor. 220 bin TL’yi almasını siz doğru buluyor musunuz? Bunun önüne geçmek lazım” dedi. Milletvekililerinin başka işlerde uğraşıp haketmedikleri parayı kazanamayacağını, ancak gönüllü çalışabileceklerini belirten Özcan, “Başkanlık Divanı bununla ilgili karar almalıdır” diye konuştu.

‘Bu iş ahlaki değil, etik kurul yok’

TBMM Başkanı Çiçek ise, milletvekillerinin ücret karşılığı iş yapmasına karşı olduğunu belirtirken, Şükür’ü şu sözlerle eleştirdi:

“Sayın Şükür bana ne geldi, ne konuştu, sözlü veya yazılı bir başvuru yapmadı. Danışmadı ve benim de herhangi bir tavsiyem olmadı. Hakan Şükür’ün yaptığını etik bulmuyorum. Ahlaki değil. Bizde başka ülkelerin parlamentolarında olduğu gibi bir Etik Kurulu bulunmuyor. Eğer böyle bir organ olsaydı Şükür’ün çalışması sözkonusu olamazdı.”
Özcan’ın, “Doktor, öğretmen yapamıyorsa, başkaları da yapamasın. Önlemini alalım o zaman” çıkışı üzerine Çiçek, “Burada yasal bir boşluk var. Bu boşluktan faydalanılıyor. Kamu kurumlarına ilişkin net bir düzenleme bulunurken, özel sektörle ilgili meri mevzuatta bir hüküm bulunmuyor. Konu bugüne kadar detayları ile incelenmedi. Danışılmış olsaydı fikrimi söylerdim. Maalesef bana danışmadı” karşılığını verdi.

Ak Partililer ise bu diyalogları sessizce izlemekle yetindi.

Özcan, Milliyet’e yaptığı açıklamada, önümüzdeki Başkanlık Divanı toplantısına, milletvekillerinin gönüllü işler dışında gelir getiren başka faaliyetlerde bulunamayacağına ilişkin karar teklifi sunacağını belirtirken, “Eğer bu yönde bir adım atılmazsa, Hakan Şükür’e idari ceza, kınama cezası verilmesi için dilekçe vererek konuyu gündeme getireceğim” dedi. (Milliyet)

Nitelikli Adam Olacaksın!
 // Has Uşak
Kim olursan ol nitelikli adam olacaksın.Etik bir durum değil,hoş değil......
23 Şubat 2012 09:55
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler