YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Suikasti KGB mi istedi?
Papa suikasti ile ilgili yeni bir belge daha ortaya çıktı... Ağaca'nın el yazısı ve ıslak imzasını taşıyan mektupta Ağca, suikasti KGB'nin istediğini öne sürüyor...
Suikasti KGB mi istedi?
02 Şubat 2010 / 11:55 Güncelleme: 02 Şubat 2010 / 11:55

Gazeteci-yazar Abdi İpekçi'nin katili ve Papa Suikastçisi Mehmet Ali Ağca'nın Papa'ya düzenlemiş olduğu suikasti ile ilgili yeni bir belge daha ortaya çıktı.

Ağca Sabina Castelfranco isimli bir İtalyana yazdığı bu mektupta Papa'yı neden verduğunu ve bu sikasti kimin azmettirdiğini açıklıyor. Ağca'nın ıslak imzasını taşıyan bu önemli belgeyi Mehmet Ali Ağca'nın Avukatı olan Şevket Can Özbay, katıldığı bir televizyon programında açıkladı. Ağca'nın 2001 yılında yazdığı ve Can Özbay'ın arşivinde bugüne kadar gizli kalan İngilizce mektupta şu ifadeler yer alıyor: "Sevgili Sabina. Papa'yı KBB'nin isteği üzerine vurdum. Suikast talimatını Bulgaristan gizli servisinden Mr. Kuzinski'den aldım. Daha sonra Bulgaristan Gizli Servisi'nin Roma İstasyonu Şefi Donchev ile buluştum. Donçhev, Papa'dan sonra Leh Valesa'ya da suikast düzenlemeyi planlıyordu. İmza: Mehmet Ali Ağca"

İLK KEZ AÇIKLANAN BELGE

Mehmet Ali Ağca 2001 yılında İtalya'daki cezaevinde cezasını tamamlayıp Türkiye'ye geldiğinde Abdi İpekçi suikasti nedeniyle aldığı ceza zaman aşımına uğramıştı. Ancak işlediği başka suçlardan dolayı cezaevine girdi. Avukatlığını da ailesinin isteği üzerine ünlü Avukat Şevket Can Özbay üstlendi. Ağca, Cezaevinde Şevket Can Özbay'a Sabina Castelfranco'ya gönderilmek üzere yukardaki mektubu verdi. Can Özbay bu mektubu kaybedince postaya da veremedi. On yıl sonra Ağca'nın imzasını taşıyan mektubu arşivini karıştırırken bulan Özbay, mektubun orijinalini de katıldığı televizyon programında açıkladı.

AĞCA'NIN VEKALET BORCU VAR

Özbay, programda Mehmet Ali Ağca'nın kendisine vekalet borcu bulunduğunu da belirterek, bu borcu ödemesini istedi. Özbay, 2001 yılında Ağca Türkiye'ye geldiğinde, Ağca'nın ailesinin kendisini bulduğunu ve avukatlığını üstlenmesini rica ettiklerini söyledi. Davası sonuçlanıncaya kadar Ağca'nın avukatlığını yapan Şevket Can Özbay, o dönemden Ağca'nın kendisine vekalet borcu bulunduğunu ve bu paranın bugünkü değerle 7 bin 500 lira olduğunu söyledi.

İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler