YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Suikast timinin şifreli paşaları
Suikast timinin şifreli paşaları
09 Şubat 2010 08:58
Amirallere suikast hazırlamakla suçlanan teğmenler ile Doğu Perinçek arasındaki köprü elemanın Levent E. adlı üst düzey bir komutan olduğu belirlendi...

Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Metin Ataç ile halefi Oramiral Eşref Uğur Yiğit'e yönelik suikast hazırlığında yakalanan teğmenlerden ele geçirilen ERUYGUR. DOC isimli dosyada 'Proje Planlayıcısı' olarak adı geçen Ergenekon sanıklarından Doğu Perinçek'le intihar eden Yarbay Ali Tatar arasındaki bağlantıyı kuran L.E isimli 'Köprü Eleman'ın Deniz Kuvvetleri'nde görevli üst düzey komutan Levent E. olduğu öğrenildi. Savcılar, sanık teğmenlere, Kafes Eylem Planı'nı yapan Deniz Kuvvetleri'ndeki cunta içinde adı geçen emekli Binbaşılar Levent Göktaş, ve Levent Bektaş ile Tuğamiral Levent Görgeç'ten sonra ortaya çıkan 4. Levent'i tanıyıp tanımadıklarını sordu.

ÜST DÜZEY KOMUTAN KÖPRÜ ELEMAN

Levent E'nin ismi soruşturma kapsamında tutuklanan teğmen Sinan Efe Noyan ve Faruk Akın'ın Gölcük'te kaldığı evde yapılan aramada ele geçirilen 'ERUYGUR.DOC' isimli belgedeki 'Eruygur Paşa ile Eğitim Komutanlığı'nda yapılan toplantıda karargahımızı ilgilendiren emirler' başlıklı yazı içinde geçiyor. 'Emir Komuta' bölümündeki adı L.E şeklinde kodlanan Levent E'nin adı "Proje Planlayıcısının Emirleri ?? Köprü Eleman ?? Projeyi Gerçekleştirecek Karargah bölümünde Ergenekon'un tutuklu sanıklarından Doğu Perinçek'le intihar eden Yarbay Ali Tatar arasında yer alan 'Köprü Eleman' olarak yer alıyor.

YENİ TEĞMENLERLE TANIŞTIRILACAKLAR

İddianamede savcıların kodlayarak iddianameye koyduğu paşalar ve albaylar da dikkat çekti. Teğmenlerin evlerinde ele geçirilen belgelerin içerisinde 5 paşa, 4 albay ve 4 binbaşının da isimleri bulunuyor. İddianamenin çeşitli bölümlerinde yer alan paşa ve komutanlarla ilgili olarak, 'genel anlamda ve özelde direktif al', 'görüş', 'direktifleri ilet' şeklinde tabirler bulunuyor. Belgelerde adları kodlanan albay ve binbaşılar ise örgüte yeni katılan teğmenlerin tanıştırılacağı kişiler olarak geçiyor

B. PAŞA İÇİN RANDEVU AL

Belgelerde "K.A paşanın E. paşadan aldığı talep ve yönergeleri ilgili direktörlere (B.A paşa öncelikli olarak, onun üzerinden diğer diröktörlere) iletilmesi", "B. paşa için randevu al." "D. paşadan genel anlamda ve özelde direktifler alınması gerekiyor" şeklindeki ifadeler dikkat çekti. Amirallere suikast iddianamesinde isimleri savcılık tarafından gizlenen K.A Paşa, E Paşa, B.A Paşa, B. Paşa ve D. Paşa ile 4 albay ve 4 Binbaşı, 'Emir Komuta' da yer alan üst düzey komutan Levent E. gibi haklarında bu aşamada soruşturma bulunup bulunmadığı bilinmiyor.

SAVCI 4.LEVENT'İ SORDU

Amirallere Suikast İddianamesi'ni hazırlayan savcı, Levent Göktaş, Levent Bektaş ve Levent Görgeç'ten sonra iddianamede adı geçen 4. Levent olan üst düzey komutan Levent E.'yi tanıyıp tanımadıklarını sanık teğmenlere de sordu. Sanıklar, evlerinde ele geçirilen belgede 'Emir Komuta' zinciri içerisinde 'Köprü Eleman' olarak nitelendirilen ve Doğu Perinçek'in emirlerini Ali Tatar'a ilettiği anlaşılan Levent E.'yi tanımadıklarını söyledi.

Yeni Şafak

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler